Anasayfa » Ford, Araba Üzerine Yerleştirilebilir Droneların Patentini Alıyor

Ford, Araba Üzerine Yerleştirilebilir Droneların Patentini Alıyor

by mobilitehaber

BBC’nin otomobil programı yapımcılarından TopGear, Ford’un droneların bir aracın parçası olabileceği sayısız yolu incelediğini bildirdi. Otomobil üreticisinin Global Technologies iştirakinden araştırmacıların yakın zamanda drone’larla ilgili bir dizi patenti kabul ettiği belirtiliyor.

TopGear web sitesine göre: “Görüntüler araç içindekilere ilave güvenlik, konfor ve rahatlık sağlayan çeşitli konseptleri tasvir ediyor. Bunlardan biri, insansız hava aracının (İHA) bir Ford F-150’nin arkasından güvenlik önlemi olarak konuşlandırılmasını içeriyor. ‘Araç içi drone saklama bölmesi’nde saklanan drone, bir kaza anında devreye girecek, bir alarm çalacak ve acil müdahale ekiplerini uyarmak için bir ışık yakacak.

“Bir diğerinde araca bir drone yerleştirme istasyonu yerleştiriliyor, böylece trafik sıkışıklığı durumunda drone örneğin yemek teslimatı yapabiliyor. Bir diğerinde ise drone güzergahın ilerisindeki yol koşullarını kontrol ediyor ve bu bilgileri aracın bilgisayarına ya da trafik ışıkları gibi yol altyapısına iletiyor.

“Droneların kamusal alanlarda kullanımına ilişkin çözümlerin patentlenmesi, Ford’un araştırmacılarının droneları daha fazla güvenlik sorunu yaratmadan nasıl etkili bir şekilde kullanabileceklerini düşündükleri anlamına geliyor. Bu ayrıntılar arasında drone’un bir ‘acil durum’, yani çarpışma riski tespit etme ve araca ve/veya sahibine bir uyarı mesajı iletme becerisiyle donatılması da yer alıyor. Ayrıca droneların hareket halindeki bir aracın arkasına nasıl ineceği de göz önünde bulunduruluyor.

“Ford bir süredir araç ve insansız hava araçlarının ortak yaşamına ilgi duyuyor; buna temizlik kolu olan ve araç paylaşım operatörlerini hedefleyebilecek bir insansız hava aracının patentini almak da dahil. Otomobil markası, bu potansiyel çözümlerin karada kalmasını da beklemiyor, bir patentte su araçlarıyla entegrasyona atıfta bulunuyor.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com