Anasayfa » Ferrari’nin İlk Elektrikli Otomobili 500.000 Dolardan Pahalı Olacak

Ferrari’nin İlk Elektrikli Otomobili 500.000 Dolardan Pahalı Olacak

by mobilitehaber

Lüks Elektrikli Araç İçin Hazırlıklar Tamamlanıyor

Ferrari’nin 2025’in son çeyreğinde piyasaya sürmeyi planladığı ilk tamamen elektrikli aracıyla ilgili detaylar gelmeye başladı. Konuya yakın bir kaynağın Reuters‘e verdiği bilgiye göre, İtalyan devinin ilk elektrikli modeli en az 500.000 euroya satılacak. Bu haber, Ferrari’nin Kuzey İtalya’nın Maranello kentinde yeni bir üretim tesisinin açılışını yapmaya hazırlandığı sırada geldi.

Üretim Kapasitesinde Artış

Maranello’da yer alan yeni tesis, Ferrari’nin yıllık üretim kapasitesini üçte bir oranında artırarak 20.000 araca çıkarabilecek. Bu fabrika, benzinli, hibrit ve elektrikli araçlar için bileşenler üretecek ve üç ila dört ay içinde tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak.

Ferrari’nin CEO’su Benedetto Vigna, “son teknoloji ürünü tesisin bize önümüzdeki yıllarda ihtiyaçlarımızın ötesinde esneklik ve teknik kapasite sağlayacağını” belirtti.

Yüksek Fiyat ve Özel Statü

Ferrari’nin elektrikli modeli için açıklanan 500.000 euro fiyatı, firmanın diğer araçlarının ortalama satış fiyatının oldukça üzerinde. Bu maliyete genellikle yüzde 15 ila yüzde 20 ekleyen ekstralar dahil değil. 2023 başında bir Ferrari’nin ortalama fiyatı, ekstra özellikler ve kişisel dokunuşlar da dahil olmak üzere 350.000 euro idi. Porsche’nin daha düşük segmentte yer alan elektrikli Taycan modeli ise yaklaşık 100.000 eurodan başlıyor.

Gelecekteki Elektrikli Modeller

Ferrari, 2026 yılına kadar araçlarının yüzde 60’ının elektrikli veya hibrit olmasını hedefliyor. Marka, yüksek fiyatlarla elit statüsünü sürdürecek. Bazı modeller için bekleme listeleri şu anda iki yıldan fazla ve bu listelerde yer almak başlı başına bir statü sembolü olarak görülüyor. Ferrari mühendisleri, elektrikli araçlarının ses imzalarını içten yanmalı motorlarının ürettiklerine benzer şekilde tasarlayarak benzersiz bir deneyim sunmayı da amaçlıyor.

İlk elektrikli modelin yanı sıra, ikinci bir elektrikli modelin de geliştirilme aşamasında olduğu belirtiliyor. Ferrari’nin CEO’su Benedetto Vigna, bu yılın başlarında CNBC’ye verdiği demeçte, “Müşterimize benzersiz bir deneyim sunabileceğimizden hiç şüphemiz yok çünkü teknolojiyi benzersiz bir şekilde kullanabiliriz” dedi. Ferrari, Mayıs ayında yayınladığı ilk çeyrek raporunda, çekirdek kazançlarının Ocak-Mart döneminde yüzde 13 arttığını açıkladı. Bu artış, Daytona SP3 gibi modellerin satışları ve kişiselleştirilmiş araçlardan elde edilen daha fazla kazançla desteklendi.

Çin, Hong Kong ve Tayvan bölgesinde sevkiyatlar yüzde 20 oranında düşmüş olsa da, bu pazar toplam satışların sadece yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Ferrari’nin yeni elektrikli araç stratejisi, markanın lüks segmentteki liderliğini pekiştirmeyi ve elektrikli araç pazarında güçlü bir varlık göstermeyi amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com