Anasayfa » Onsemi, Çek Cumhuriyeti’nde 2 Milyar Dolarlık Silisyum Karbür Üretim Tesisi Kuracak

Onsemi, Çek Cumhuriyeti’nde 2 Milyar Dolarlık Silisyum Karbür Üretim Tesisi Kuracak

by mobilitehaber

Elektrifikasyon, yenilenebilir enerji ve yapay zeka, enerji dönüşümünü ve yönetimini optimize edebilen gelişmiş güç yarı iletkenlerine yönelik benzeri görülmemiş talepleri bir araya getiren ve yönlendiren küresel mega trendlerdir. Bu talepleri karşılamaya yönelik stratejik bir hamle olarak Onsemi, Çek Cumhuriyeti’nde son teknolojiye sahip, dikey entegre silisyum karbür (SiC) üretim tesisi kurma planlarını duyurdu. Tesis, şirketin elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji ve yapay zeka veri merkezlerindeki uygulamaların enerji verimliliğini artırmak için gerekli olan akıllı güç yarı iletkenlerini üretecek. 

Onsemi Başkanı ve CEO’su Hassane El-Khoury, “Brownfield yatırımımız, müşterilerimizin, uygulamalarında enerji verimliliğini artıran yenilikçi teknolojilere yönelik hızla artan talebine daha iyi hizmet vermek için bir Orta Avrupa tedarik zinciri oluşturacaktır” dedi. Çek hükümetiyle birlikte bu genişleme, Avrupa Birliği’nin karbon emisyonlarını ve çevresel etkiyi önemli ölçüde azaltma hedefine ulaşabilmesine yardımcı olmak için gerekli olan akıllı güç yarı iletkenleri üretimimizi de artıracak.”  

Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Bay Jozef Síkela, “Onsemi’nin Çekya’da genişleme kararı, ülkemizin yabancı yatırım açısından çekiciliğinin açık bir teyididir ve ekonomimizin kalkınmasına önemli bir ivme kazandıracaktır” dedi. “Bu yatırım yalnızca yarı iletken alanındaki konumumuzu güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda otomotiv endüstrisinin gelişimine katkıda bulunabilecek ve e-mobilitenin yükselişine uyum sağlamamızda bize yardımcı olabilecektir.” 

Onsemi’nin SiC üretimini 2 milyar dolara (44 milyar CZK) varan bir yatırımla genişletme planı, şirketin daha önce açıklanan uzun vadeli sermaye harcaması hedefinin bir parçası. Bu yatırım, şirketin Çek Cumhuriyeti’ndeki silikon kristal büyütme, silikon ve silisyum karbür levha üretimi (cilalı ve EPI) ve silikon levha fabrikası dahil olmak üzere mevcut operasyonlarının üzerine inşa edilecek. Bugün tesis, bir milyardan fazla güç cihazı da dahil olmak üzere yılda üç milyondan fazla levha üretebilmektedir. Tamamlandığında, operasyon ülkenin GSYİH’sına yıllık 270 milyon ABD dolarından (6 milyar CZK) fazla katkı sağlayacak.   

Tüm nihai düzenleyici ve teşvik onayları beklendiğinde , bu, Çek Cumhuriyeti tarihindeki en büyük özel sektör yatırımlarından biri olacak ve Zlín bölgesinin refahına ve ekonomik dinamizmine daha fazla katkıda bulunacaktır. Onsemi, Orta Avrupa bölgesinde ileri yarı iletken üretimine yatırım yapan ilk şirketlerden biridir. Şirket, bu yatırımla bölgenin AB’nin yarı iletken değer zincirinde stratejik konumlandırılmasına katkıda bulunacak ve tüm AB ülkelerinin Avrupa Çip Yasası’ndan yararlanabileceğini gösterecek. Duyuru aynı zamanda Onsemi’nin, talebin sürekli arttığı zamanlarda AB’nin yarı iletken tedarik zincirlerinin dayanıklılığını güçlendirmek için pazar payının artırılması ve teknolojik ilerlemeye ilişkin Avrupa Çip Yasası’nın kapsayıcı hedefleriyle stratejik uyumunu da yansıtıyor.   

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com