Anasayfa » Shell, Amsterdam’da kamyon ve gemiler için megavatlık şarj cihazının açılışını yaptı

Shell, Amsterdam’da kamyon ve gemiler için megavatlık şarj cihazının açılışını yaptı

by mobilitehaber

Shell, Amsterdam Enerji Geçiş Kampüsü’nde (ETCA) hem elektrikli kamyonlar hem de nakliye gemileri tarafından ikili kullanım için kendi geliştirdiği ilk megawatt şarj cihazının açılışını yaptı.
Megawatt şarj cihazının kapasitesi, kamyonların şu anda şarj etmek için kullanabileceği yaklaşık üç adet 350 kW’lık normal hızlı şarj cihazına karşılık geliyor.

Shell eMobility Genel Müdürü Hilmar van den Dool, “Lojistik sektöründeki müşterilerimizin karbondan arındırılmasına yardımcı olmak istiyoruz. Biyoyakıt ve LNG yatırımlarımızın yanı sıra elektrikli mobiliteye de yatırım yapıyoruz. Henüz çok fazla elektrikli kamyon ve gemi yok, dolayısıyla hızla büyüyen pazarda öncü olarak yatırım yapıyoruz. Bu, daha fazla ve daha temiz enerji çözümleri sunma tutkumuzla uyumlu.”

Shell Marine Başkanı Melissa Williams şunları ekliyor: “Bu çözümün, tedarik zinciri boyunca lojistik işlerini kontrol eden, işleten ve çoğunlukla hem deniz hem de kara tarafında hizmet veren tesislere sahip nakliye şirketleri için yararlı olacağına inanıyoruz. Megawatt şarj cihazı aynı zamanda mavnalar, römorkörler, servis gemileri ve feribotlar gibi çok çeşitli iç ve liman gemilerini şarj etme esnekliği de sunuyor. Teknolojinin şu anda nasıl mevcut olduğu ve uygulandığı konusunda heyecanlıyım.”

3.600 güneş panelinden yenilenebilir enerji

Megawatt şarj cihazı ETCA’nın kendi mikro şebekesine bağlı. Bu akıllı şebeke, enerji tedariği, enerji depolama ve enerji talebi arasında entegrasyon sağlar. ETCA mikro şebekesinde 3.600 çatı üstü güneş paneli, sabit pil deposu, arabalar için 119 EV şarj cihazı, bir hidrojen elektrolizörü ve diğer araştırma ekipmanları bulunuyor. Çok çeşitli gemi, araç ve akü türlerini barındırıyor.

Megawatt Şarj Sistemi (MCS) iki ayrı şarj koluyla donatılmıştır. Dönebilen kollardan biri elektrikli gemilere, diğer kol ise ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlara ve otobüslere hizmet vermektedir. Shell, bu yenilikle müşterilerin farklı kablo veya konnektör kullanmak zorunda kalmaması için evrensel bir standarda katkıda bulunmayı amaçlıyor. ETCA’daki megawatt şarj cihazı, her şarj kolunda ikinci bir adaptör (CCS 2 ) bulundurarak hızlı ve esnek şarj için çok çeşitli gemi, araç ve akü türlerini barındırabilir. Megawatt şarj cihazı her ne kadar gösteri kurulumu olsa da kullanıma hazır durumda olup, megawatt şarj kapasitesine sahip araç ve gemiler artık randevu alarak ziyaret edebilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com