Anasayfa » Çin, Avrupa’dan İthal Büyük Hacimli Benzinli Araçlara Karşı Yüksek Tarife Uygulayabilir

Çin, Avrupa’dan İthal Büyük Hacimli Benzinli Araçlara Karşı Yüksek Tarife Uygulayabilir

by mobilitehaber

Avrupa Komisyonu, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara anti-sübvansiyon vergisi getirdiğine dair haberi daha önce yayınlamıştık. Çin bu durumu “korumacılık” olarak nitelendirip, küresel otomotiv işbirliğine zarar vereceğini belirtmişti.

Çin medyasına göre, Mayıs ayında sızdırılan AB özel tarifelerine verilen yanıt , Salı günü Pekin’de Çin Ticaret Bakanlığı ile altı Avrupalı ​​ve dört Çinli otomobil üreticisinin yanı sıra çeşitli şirketlerin temsilcileri arasında yapılan kamuya açık olmayan bir toplantıda yinelendi.

China Daily’nin içeriden elde ettiği bilgilerde, Çinli üreticilerin Avrupa’dan ithal edilen büyük hacimli benzinli araçlar için daha yüksek geçici tarife lerin uygulanmasını talep ettiği belirtildi. Bunun DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) kurallarının izin verdiği kapsam dahilinde uygulanması gerekiyor ve ithalat tarifeleri maksimum yüzde 25’e yükseltilebiliyor.

Car News China‘nın haberine göre , 2023 yılında Çin’e 2,5 litreden fazla motor kapasitesine sahip yaklaşık 250.000 otomobil ithal edildi. Birkaç gün önce Alman Federal İstatistik Ofisi, 2023 yılında Almanya’dan Çin’e 241.000 otomobilin ihraç edildiğini duyurdu. Bunların yüzde 90’ı, motor kapasitesi 1,5 ila 3,0 litre olan saf benzinli motorlar ve hafif ve tam hibrit olarak kayıtlara geçmiş.

Toplantı sırasında Çinli bir ticaret temsilcisinin de AB’yi soruşturmayı “Çinli elektrikli otomobil üreticilerinin ticari sırlarını ele geçirmek” için bir bahane olarak kullanmakla suçladığı söyleniyor. AB, özel tarifeleri soruşturmada belirlenen sübvansiyonların düzeyine bağlı hale getirdi. Çinli bir üretici hükümetten daha fazla para aldıysa (ve dolayısıyla AB mantığına göre araçlarını yapay olarak daha düşük bir fiyata sunabiliyorsa), AB’ye yönelik ithalat vergisi daha yüksek olur. BYD, Geely ve SAIC söz konusu olduğunda bu durum çok farklı tarife oranlarına yol açıyor. İşbirliği yapmayanlar (ve muhtemelen bu süreçte tedarik zincirlerini ve ticari sırları ifşa edenler) SAIC gibi yüzde 38,1 oranında özel vergiye tabi olacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com