Anasayfa » MAN , 2025’te Ankara’da Elektrikli Otobüs Üretimine Başlıyor

MAN , 2025’te Ankara’da Elektrikli Otobüs Üretimine Başlıyor

by mobilitehaber

Elektrikli ulaşımda devrim yaratmayı hedefleyen MAN Truck & Bus, 2025 yılında Ankara’daki üretim tesislerinde elektrikli otobüs üretimine başlayarak, geleceğin taşımacılık çözümlerine önemli bir adım atıyor. Man Trucks&Bus’ta Otobüs Bölüm Müdürü ( Head of Bus) olarak görev yapan “Barbaros Oktay” verdiği röportajda Man’ın elektrikli geleceği hakkında bir çok detay verdi.

Lion’s Coach E’nin 2025’te Piyasaya Sürülmesi: Elektrikli Gelecek

2025: Lion’s Coach E’nin Yılı

MAN Truck & Bus, Lion’s Coach’un tamamen elektrikli versiyonunu 2025 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu gelişme, Barbaros Oktay ile yaptığımız röportajda, MAN’ın stratejik vizyonu ve pazara dair öngörüleriyle tartıştığımız birçok konudan sadece biri.

Lion’s Coach E’nin piyasaya sürülmesi için pazarın hazır olup olmadığına dair sorulara yanıt veren Oktay, BEV (Batarya Elektrikli Araçlar) teknolojisine olan odaklanmanın, enerji verimliliği ve toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından hidrojenli araçlardan daha avantajlı olduğunu belirtti.

Elektrikli Araçlar İçin Altyapı ve Sübvansiyonlar

Sübvansiyonların ve Altyapının Önemi

BEV otobüslerinin başarısı için sübvansiyonların ve şarj altyapısının kritik olduğunu vurgulayan Oktay, hızlı şarj imkanı sunan 375 kW e-coach’u pazara sunacaklarını ancak bunun için yeterli şarj altyapısının gerekliliğini belirtti. Ayrıca, ileri görüşlü politik çerçeveler ve finansal planlama güvenliği de müşteriler için önemli faktörler arasında yer alıyor.

Sıfır Emisyon Bölgeleri ve Şehir İçi Ulaşım

Sıfır Emisyonlu Araçların Artan Önemi

Sıfır emisyon bölgelerinin şehir içi ulaşım üzerindeki etkisine değinen Oktay, içten yanmalı motorların yasaklanacağı şehir merkezlerinde sıfır emisyonlu araçların zorunlu hale geleceğini ve otobüs şirketlerinin bu geçişte desteğe ihtiyaç duyacağını belirtti.

Hızlı Şarj ve Üretim Tesisleri

375 kW Hızlı Şarj Teknolojisi

375 kW’a kadar hızlı şarj teknolojisinin CCS2 standardı üzerinden geçmeli kablo ile sağlanacağını açıklayan Oktay, bu teknolojinin önümüzdeki yıldan itibaren e-otobüs portföyüne dahil edileceğini ifade etti.

Ankara’daki Yeni E-Mobilite Tesisi

Ankara’daki üretim tesislerinin e-otobüs üretimine adapte edildiğini belirten Oktay, gelecek yıl Ankara’da e-otobüs üretimine başlayacaklarını ve yüksek rakamlar hedeflediklerini söyledi. Toplamda 6.000 adede kadar komple araç ve 2.800 adede kadar şasi kapasitesine ulaşılması planlanıyor. Gelecek yıl Polonya’daki Starachowice fabrikasında günde 12 adede kadar, Ankara’da ise günde 3 adede kadar üretim yapılması hedefleniyor. Bu yatırımlar, MAN’ın elektrikli araçlar konusundaki kararlılığını ve büyüme hedeflerini yansıtmaktadır.

Avrupa Pazarında Değişen Dinamikler

Rekabet ve Stratejik Vizyon

Avrupa’daki rekabetçi ortamın MAN için bir avantaj olduğunu belirten Oktay, şehir içi ve şehirlerarası segmentlerde tamamen elektriğe geçiş yapacaklarını ve Euro 7’ye yatırım yapmayacaklarını açıkladı. Ankara’da içten yanmalı motorlu araçlara yönelik üretimin ise devam edeceğini belirtti.

Akü Üretim Tesisi ve Gelecek Planları

MAN Truck & Bus, Nürnberg’de büyük ölçekli akü üretimine başlayarak, yılda 100.000’in üzerinde pil üretmeyi hedefliyor. Bu, e-kamyonlar ve e-otobüsler için büyük bir adım olacak.

Almanya’da Sübvansiyonların Durdurulması

Sübvansiyonların Sonuçları

Alman Federal Hükümeti’nin e-otobüslere yönelik sübvansiyonları durdurma kararının şehirlerarası ve otobüs segmentlerinde e-mobiliteye geçişi olumsuz etkileyebileceğini belirten Oktay, müşterilerin talebinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Geleceğe Yönelik Yol Haritası

Elektrikli Yüksek Tabanlı Şehirlerarası Otobüsler

2026-2027 yıllarında elektrikli yüksek tabanlı şehirlerarası otobüslerin hizmete gireceğini açıklayan Oktay, talebin artması nedeniyle MAN EfficientHybrid teknolojisine sahip bir köprü çözümü sunacaklarını belirtti.

2024 Yılının İlk Çeyreği: Pazar Analizi

Talep ve Satış Performansı

2024 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ve uluslararası alanda güçlü bir talep olduğunu belirten Oktay, MAN otobüs işletmesinin satışlarda önemli bir artış yaşadığını ve pazar payını artırmayı başardığını söyledi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com