Anasayfa » Paris Eylül Ayından İtibaren E-scooterları Yasaklayacak

Paris Eylül Ayından İtibaren E-scooterları Yasaklayacak

by mobilitehaber

Paris belediye başkanı, halkın sokaklardan kaldırılması yönünde oy kullanmasının ardından Paris’in 1 Eylül’den itibaren elektrikli scooterları yasaklayacağını söyledi, ancak e-scooter operatörleri Pazartesi günü planı durdurmayı umduklarını söyledi.

Belediyenin Twitter hesabına göre e-scooter yasağı, şehirdeki sandıklarda uzun kuyruklara neden olan nadir bir “halka danışma” olarak adlandırılan referandumda oyların %89’unu aldı. Ancak referanduma katılım kayıtlı seçmenlerin %7.46’sı gibi düşük bir oranda kaldı.

Belediye Başkanı Anne Hidalgo oylamaya saygı duyacağını söyledi

Pazar günü geç saatlerde bir basın toplantısı düzenleyen Hidalgo, “1 Eylül’den itibaren Paris’te kiralık elektrikli scooter kalmayacak” dedi.

Scooter operatörleri oylamaya katılımın düşük olduğuna dikkat çekerek Hidalgo’nun bir uzlaşma arayışına gireceğini umduklarını söylediler.

Lime sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada,

“Belediye Başkanı Hidalgo ile e-scooter yasağı yerine mantıklı düzenlemeler benimsemek için çalışmaya devam edebileceğimiz ve Paris için geri adım atmaktan kaçınabileceğimiz konusunda umutluyuz” dedi.

Dott’un sözcüsü ise referandumun “çok kısıtlayıcı oylama yöntemlerinden büyük ölçüde etkilendiğini” ve bunun da katılımın son derece düşük olmasına ve büyük ölçüde ileri yaş gruplarına kaymasına yol açtığını söyledi.

2026’da belediye başkanlığı için olası bir aday olarak görülen Fransa Ulaştırma Bakanı Clement Beaune, BFM televizyonunda yaptığı açıklamada oylamanın “büyük bir demokratik fiyasko” olduğunu söyledi.

Akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla erişilen elektrikli scooterlar 2018’den bu yana Paris’te faaliyet gösteriyor, ancak dağıtımlarına ilişkin şikayetler üzerine Paris 2020’de operatör sayısını üçe indirdi.

Bu operatörlerle üç yıllık bir sözleşme imzalandı, scooter’ların hızlarının saatte 20 km ile sınırlandırılmasını ve dünya çapındaki diğer şehirlerde uygulanan kısıtlamalara benzer şekilde belirlenmiş scooter park alanları uygulanmasını şart koştu. Mevcut sözleşmeler Eylül ayına kadar devam ediyor.

Operatörler, kullanıcıların 18 yaşından büyük olup olmadığının kontrol edilmesi, polisin trafik suçlularını tespit edebilmesi için plakaların sabitlenmesi ve bir yolcuyla sınırlandırılması gibi başka düzenlemeler de önermişti.

2021 yılında biri Paris’te olmak üzere Fransa’da scooter bağlantılı kazalarda 24 kişi hayatını kaybetti. Geçen yıl Paris’te e-scooter ve benzeri araçlarla üçü ölümlü olmak üzere 459 kaza kaydedildi.

Scooterlara karşı oy kullandıktan sonra Reuters’e konuşan 38 yaşındaki başhekim Audrey Cordier,

“İşim gereği scooterların neden olduğu çok sayıda trafik kazası görüyoruz, dolayısıyla olumsuz etkilerini gerçekten görüyoruz” dedi.

Bazı seçmenler, tamamen yasaklamak yerine daha sıkı düzenlemeleri tercih edeceklerini söyledi.

Pierre Waeckerle ise

“Scooterların kaldırımlarda istediklerini yapmalarını istemiyorum, ancak onları yasaklamak öncelikli değil” dedi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com