Anasayfa » Seat, Elektrikli Araçlar Daha Uygun Fiyatlı Hale Gelene Kadar Mikro-Mobiliteye Odaklanacak

Seat, Elektrikli Araçlar Daha Uygun Fiyatlı Hale Gelene Kadar Mikro-Mobiliteye Odaklanacak

by mobilitehaber

İspanyol otomobil markası Seat, önümüzdeki yıllarda Citroën Ami’ye rakip bir dört tekerlekli bisiklet de dahil olmak üzere mikro mobilite yelpazesini genişletmeye odaklanırken, elektrikli otomobil çabalarını yan marka Cupra’ya odaklayacak.

Başlangıçta Seat performans otomobillerinin bir serisi olan Cupra, 2018 yılında bağımsız bir marka olarak genişletildi ve yeni elektrifikasyona odaklanarak daha üst sınıf, varlıklı bir müşteri tabanını hedefledi. Cupra Born’a yakında daha büyük Tavascan katılacak ve her ikisi de Volkswagen Grubu’nun elektrikli otomobiller için MEB platformu üzerine inşa edilecek.

2025’te 22.500 sterlinlik Volkswagen ID 2all ile aynı giriş seviyesi platformda üretilecek olan UrbanRebel de Cupra rozeti taşıyacak. Seat-Cupra patronu Wayne Griffiths, elektrikli otomobil lansmanlarının şimdilik Cupra’ya odaklanacağını söyledi.

Ancak Seat markası önümüzdeki yıllarda bir dizi elektrikli araç sunmaya hazırlanıyor: bunlar sadece mikro mobilite araçları olacak. Firma halihazırda Seat Mo e-mopedini sunuyor ve 2019’da Minimo adında dört tekerlekli bir konsept sergiledi.

Griffiths bu modelin yakında üretime geçeceğini ima etti. Firmanın yıllık basın toplantısında konuşan Griffiths,

“Dört tekerlekli bir araç [Minimo] üretmek için mikro mobilite stratejisi üzerinde çalışıyoruz ve otomobiller söz konusu olduğunda Seat markasının gelecekteki elektrifikasyonuna ilişkin kararlar daha sonraki bir tarihte alınacak. Halihazırda Mo iki tekerlekli aracımız var ve bu projeyi genişletmeyi ve daha büyük hale getirmeyi düşünüyoruz. Dört tekerlekli bir mikro-mobilite yapma olasılığı hakkında ortaklarımızla hala konuşuyoruz. Acil olarak üzerinde çalıştığımız konulardan biri de mikro mobilite ve gelecek nesiller için uygun fiyatlı mobilite sunmak. Çözümler sadece arabalar ya da yaptığımız scooterlar değil, aynı zamanda dört tekerlekli mikro mobilite çözümleri.” dedi.

Griffiths projenin devam etmekte olduğunu ve modele ilişkin tüm planları teyit etmek için henüz çok erken olduğunu ima etti. Silence tarafından üretilen Seat Mo’da olduğu gibi, dört tekerlekli e-mobilite projelerinin de firmanın uzman bir ortakla çalışmasını gerektireceğini sözlerine ekledi.

“Bu mevcut şirket içinde yapabileceğimiz bir şey değil, farklı bir iş, bu yüzden ortakları dahil etmeniz gerekiyor. Özellikle batarya tarafında bazı sinerjiler olabilir.” dedi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com