Anasayfa » Tekerlekli Sandalye Kullanıcılarının Yeniden Yürümesini Sağlayan Dış İskelet MWC 2023’te İlgi Odağı Oldu

Tekerlekli Sandalye Kullanıcılarının Yeniden Yürümesini Sağlayan Dış İskelet MWC 2023’te İlgi Odağı Oldu

by mobilitehaber

Ricard Hernandez bir Katalan şirketinin tekerlekli sandalye kullanıcılarına yönelik dış iskeletini ilk kez test etmeye başladığında, muhtemelen birkaç yıl sonra dik duracağını, bağımsız hareket edeceğini ve İspanya Kralı’na karşı masa tenisi oynayacağını hayal bile edemezdi. Ancak bu yıl Mobil Dünya Kongresi’nde Kral Felipe VI’nın ABLE Human Motion’ın standını ziyaret ederek dış iskeletlerini çalışırken görmesiyle bu hayal gerçek oldu.

Katalonya Politeknik Üniversitesi’nin bir yan kuruluşu olan şirket, rakiplerinin sunduğundan daha uygun fiyatlı bir cihaz olmasını umdukları bir ürün geliştiriyor. Dış iskelet, omurilik yaralanması geçirmiş ve hareket kabiliyetini kaybetmiş kişilerin ayakta durmasını ve hatta yürümesini sağlıyor.

Euronews Next’e konuşan Hernández,

“Dış iskelete tam zamanlı olarak sahip olmak hayatımı tamamen değiştirirdi” dedi.

Hernández 24 yıl önce geçirdiği bir iş kazasında yaralanmış ve hareket edebilmek için tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelmiş. Hernández, tekerlekli sandalyenin kendisine hayatı yeniden dik durarak yaşama şansı vermesinin yanı sıra duygusal sağlığını ve terapisini de iyileştirdiğini ve hastalıklardan kaçınmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Birkaç yıldır şirket için gönüllü bir “pilot” olan Hernández, dış iskelet cihazını ilk kullandığında oldukça “ilkel” olduğunu söylüyor.

“Nispeten düşük yaralanmam ve oldukça iyi dengem sayesinde, biraz önce gördüğünüz gibi, tamamen otonom olarak, sadece bir koltuk değneği veya yürüteç üzerinde taşıdığım ve iki düğmeyle tüm işlevleri kontrol etmek için kullandığım bir uzaktan kumanda ile kullanabiliyorum.”

ABLE, 40.000 ila 60.000 Euro arasında bir fiyatla bu yılın ilkbahar veya yaz aylarında dış iskeletini ticari olarak üretmeye başlamayı hedefliyor.

‘Gerçekten duygusal bir deneyim’

ABLE Human Motion’da ürün müdürü olan Katlin Kreamer,

“Bacaklarınıza bağladığınız bir cihaz, dizde ve kalçada bir motor var ve omurilik yaralanması nedeniyle bacaklarında his veya hareket olmayan birinin tekrar yürüyebilmesi için yürüme hareketini sağlıyor. Cihazı ilk kez deneyen insanlar için “uzun bir aradan sonra tekrar ayakta durmak onlar için gerçekten duygusal bir deneyim olabilir” dedi.

Cihaz aynı zamanda hastane ve kliniklerdeki fizyoterapistlere de yardımcı oluyor çünkü bu tür işleri yapmak “gerçekten fiziksel olarak zorlayıcı bir görev.” Cihaz, terapistler için el emeğini süreçten çıkararak hastalara daha iyi tedavi sunmalarını sağlıyor.

“İlk adım bunu hastane gibi klinik bir ortamda sunmak. Daha sonra yol haritamızdaki bir sonraki adım, bir kişinin evine götürebileceği ve günlük yaşamında kullanabileceği kişisel bir kullanım cihazı yapmak olacaktır” dedi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com