Anasayfa » Hidrojenle Çalışan Uçağın Başarılı Test Uçuşu Sürdürülebilir Havacılığa İvme Kazandırdı

Hidrojenle Çalışan Uçağın Başarılı Test Uçuşu Sürdürülebilir Havacılığa İvme Kazandırdı

by mobilitehaber

Yakında gökyüzünde fosil yakıtlar yerine hidrojenle yol alan uçaklarla seyahat ediyor olabiliriz. Bu, turboprop motorlu yolcu uçağını hidrojenle çalışan uçağa dönüştüren Los Angeles merkezli girişim Universal Hydrogen’in umudu.

Bu ayın başlarında “Lightning McClean” adlı uçak, bir pilot ve iki uçuş ekibi personeliyle birlikte ABD’de 15 dakikalık bir test uçuşunu başarıyla tamamladı. Uçağın geliştiricisi Universal Hydrogen’e göre, Washington Moses Lake’deki havaalanının etrafında yaklaşık 3.500 feet’lik alçak bir irtifada iki tur attı. Havaalanı üzerindeki ikinci tur sırasında test pilotları konvansiyonel motoru kısmış ve esas olarak hidrojenle çalışan motorla seyretmişlerdir.

‘Hidrojen havacılık için tek çözüm’

“Tüm gürültü sol taraftan geliyordu. Sessizdi,” diyen pilot Alex Kroll Seattle Times’a konuştu.

Uyarlanmış ATR 72 uçağı genellikle 50 yolcu alabiliyor ancak büyük sıvı-hidrojen tankı oturma kapasitesini yaklaşık 40’a düşürüyor. Şirket, uçağın hidrojen enerjisi kullanarak sefer yapan en büyük uçak olduğunu iddia ediyor. 1988’de Sovyetler bir deneyde sıvı hidrojenli hibrid bir uçak uçurdu. Ancak üç motordan sadece biri hidrojenle çalışıyordu ve Sovyetler Birliği’nin iddialı Hidrojen Enerjisi Programı SSCB’nin dağılmasıyla birlikte rafa kaldırıldı.

“Şimşek McClean” , güvenlik için sağ kanadının altında bir hidrojen motoru ve sol kanadının altında geleneksel bir uçak yakıtı motoruyla uçtu. Yeşil hidrojen, elektrik suyun içinden geçtiğinde üretilir. Bu da elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi halinde hidrojenli bir uçaktan çıkan tek emisyonun su buharı olduğu anlamına gelmektedir.

Universal Hydrogen CEO’su Paul Eremenko yaptığı açıklamada,

“Hidrojen, havacılığın Paris Anlaşması hedeflerine yaklaşması için tek çözümdür” dedi.

2025’te yolcu hizmetine girecek

Şirkete göre, hidrojen uçakları için ABD ve Avrupa’daki şirketlerle şimdiden anlaşmalar yapıldı. Bu bahar bölgesel turboprop hizmetine başlayacak olan Connect Airlines, 75 ATR 72-600 bölgesel uçağını hidrojen güç aktarma organlarına dönüştürmek için Universal Hydrogen ile ABD’de ilk sırada yer alan bir sipariş verdi.

Universal Hydrogen teslimatların 2025 yılında başlamasını bekliyor. Ancak mevcut teknoloji sadece kısa mesafeler için tasarlandı. Uçaktaki büyük sıvı hidrojen tankları nedeniyle uçağın menzilinden ödün verilmesi gerekiyor. Şirket, bölgesel uçaklar için tasarlanan mevcut modellerinin, gaz yakıtlı uçakların 1.600 kilometrelik menzilinin sadece yarısını uçurabileceğini tahmin ediyor.

Şirket, daha uzun menzilli uçaklar için hidrojen yakabilen bir jet motoru geliştirmek üzere çalıştığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com