Anasayfa » İnsanlarla Makineleri Bir Araya Getiren 5 Konsept Elektrikli Otomobil

İnsanlarla Makineleri Bir Araya Getiren 5 Konsept Elektrikli Otomobil

by mobilitehaber

Otomobil tasarımının geleceği burada. Project Mondo G’den Kicks 327, Rezvani Vengeance, i Vision Dee ve Afeela’ya kadar tasarımcılar, kullanıcılar için değerli deneyimler yaratmak ve onları daha iyi bir sürücü haline getirmek için yenilikçi teknolojiyi ustalıkla kullanıyor. 2023’ün bu beş konsept otomobili hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Mercedes-Benz’in Project Mondo G’yi piyasaya sürmesi gibi – “karikatüre benzeyen” otomobil, puffer ceketlerden ilham alıyor. Mercedes-Benz, “Lüks Moncler puffer ceket, G-Serisi’nin köşeli yapısına karşı yerleştirilmiş sanat eserinin görsel kontrastına oynuyor!” diyor.

Öte yandan, Nissan ve New Balance tarafından tasarlanan Kicks 327, sürülebilir dev bir spor ayakkabı gibi görünüyor. “Otomobilin adı Kicks, İngiliz argosunda spor ayakkabı anlamına geliyor. Bu, fikrin kökeni oldu ve spor ayakkabılarla bir bağlantının gerçekleştirilmesine yol açtı!” Nissan açıklıyor.

SUV ve spor aktivite araçlarına olan talebin son yıllarda hızla arttığını biliyor muydunuz? 2010 yılında 50 milyondan az SUV vardı ve bu rakam şimdi 280 milyona yükseldi. Rezvani Motors bununla birlikte “dünyanın en agresif SUV’u” Rezvani Vengeance’ı da tanıttı.

BMW ayrıca 32 farklı renge dönüşebilen bir konsept otomobil yarattı – i Vision Dee. “BMW i Vision Dee ile otomobilin kişinin dijital yaşamına nasıl sorunsuz bir şekilde entegre edilebileceğini ve güvenilir bir yol arkadaşı haline gelebileceğini gösteriyoruz. Aracın kendisi kişinin dijital dünyaya açılan kapısı haline geliyor – kontrol her zaman sürücüde!” diye ekliyor BMW.

Son olarak Sony, Honda ile birlikte “hareketli bir eğlence alanı” olarak işlev görecek ilk otomobili olan Afeela’yı tanıttı. Sony, “Günümüzde modern araç teknolojisi, sensörler, aktif güvenlik sistemleri ve ötesiyle sürüş ve yolcu deneyimini geliştirmek için çok fazla potansiyele sahip!” diyor.

Mercedes-Benz’den Mondo G Projesi

Alman otomobil markası Mercedes-Benz, Londra Moda Haftası’nda tanıtılan Moncler’in Genius koleksiyonuna katkı olarak Project Mondo G kirpi ceketinden esinlenen otomobili zekice yarattı.

Türünün tek örneği olan ve göz alıcı bir heykelsi obje olarak tasarlanan bu otomobil, Mercedes-Benz G-Serisi’nin yansıtıcı gümüş tavana ve kirpi ceketini andıran tekerleklere sahip bir versiyonudur.

“Project Mondo G, ikonik G-Serisi’ni Moncler’in kendine özgü tasarım kodlarıyla birleştirerek yeniden tasarlayan bir sanat eseri. Tıpkı gösteri araçlarımızda olduğu gibi, temel fikir ikonik bir görünüm yaratmaktı – aracın karakterini mükemmel bir şekilde vurgulayan tekerlekler üzerinde bir heykel!” diyor Mercedes-Benz yöneticisi.

Bu tasarımla Mercedes-Benz, Moncler’in kapitone puffer ceketlerinin kıvrımlı formlarını G-Serisi otomobilin köşeli formuyla kontrast oluşturmayı amaçladı.

Zıtlıkların etkileşimi – tasarımcılar hem Moncler’in ceketlerinin hem de Mercedes-Benz’in araçlarının işlevselliğini, tasarım etiğini ve çok yönlülüğünü basitçe ifade etmek istediler.

Araç, her iki nesnenin de (ceket ve araç) çok yönlülüğüne ve değişkenliğine pratik bir referans olan devasa bir fermuar gibi karikatür benzeri özelliklere sahip.

“Tıpkı diğer tasarım sektörlerinde olduğu gibi, tasarımlarımız aracılığıyla hikaye anlatımı oluşturmak istiyoruz. Bu durumda, tamamen kullanım odaklı bir ürünün lüks bir ürüne dönüşmesi söz konusu!” diye ekliyor Mercedes-Benz.

Nissan ve New Balance’tan Kicks 327

Spor giyim şirketi New Balance ile işbirliği yapan Japon otomotiv markası Nissan, spor ayakkabıya benzeyen Kicks 327’yi tanıttı.

Nissan’ın elektrikli SUV aracı Kicks’i tanıtmak için yaratılan bu işbirliği, aracın argoda spor ayakkabısı anlamına gelen ismi üzerine bir oyun.

Bu SUV, gri bir New Balance 327 spor ayakkabı görünümü vermek için bir gövde sargısıyla süslenmiş.

Ayakkabının süet üst kısmı tekerlek kemerlerinin üzerinde bir grafik baskıyla çoğaltılırken, bağcıklar aracın kaputunda ve yaka, dil ve göz kenarı tavanda gösteriliyor.

“327 SUV benzeri şık bir görünüme sahip, hafif ve yere yapışıyor.

Nissan Kicks e-Power 4WD’nin konseptine uyacağını düşündük, bu da ister sokakta ister arazide olsun her durumda sürüşün keyfini çıkarmanızı sağlıyor.

Buna ek olarak, spor ayakkabının ethosu da SUV’unkiyle eşleşiyor.

“327, New Balance’ın 70’li yıllardaki yol, patika ve yarış koşu ayakkabılarının tasarım ilhamından doğan bir model.

Yol koşusu modelinin şık tasarımı ve taban tasarımı moda olarak yüceltildi ve şehirde parlayan bir ayakkabı haline geldi!

Rezvani Motors’dan Rezvani Vengeance

Kaliforniyalı otomotiv şirketi Rezvani Motors, elektrikli kapı kollarından biber gazı yayan kanat aynalarına kadar daha çok askeri araçlarda veya video oyunlarında bulunan güvenlik özelliklerine sahip Rezvani Vengeance’ı piyasaya sürdü.

Rezvani Motors, “Rezvani Vengeance dünyanın en agresif ve en yetenekli üç sıralı SUV’u!” diyor.

Bu 2812 kilolık SUV, arazi sürüşüne uygun 35 inçlik pick-up tarzı lastiklere monte edilmiş “kaslı” bir arka uca sahip tıknaz bir gövdeye sahip.

Bir bilim kurgu video oyununda yersiz görünmeyecek bir araba yaratmakla görevlendirilen video oyunları tasarımcısı Milen Ivanov tarafından yapılmıştır.

SUV’ların dünyasında Rezvani Vengeance’a baktığınızda tüm kaslı oranları görüyorsunuz ve kesinlikle bunun kendinden emin ve çok agresif bir tasarım olduğunu hissediyorsunuz.Amacımız insanların garaj yollarına bir bilim kurgu video oyunu konsept otomobili koymaktı!

Ayrıca, alıcılar şirketin Kurşun Geçirmez Askeri Paketi’nden 20 ek güvenlik özelliği arasından seçim yapabiliyor.

Daha benzersiz özellikler arasında elektrikli kapı kolları ve biber gazı atabilen kanat aynaları yer alıyor.

Bu arada, elektromanyetik darbe koruması otomobilin algılanan tehlikeden otomatik olarak uzaklaşmasını sağlarken, kurşun geçirmez cam patlamalardan korumak üzere tasarlanmıştır.

Araç sahipleri ayrıca araçla birlikte kurşun geçirmez yelek, kask ve gaz maskesi de satın alabiliyor.

BMW i Vision Dee

Alman otomobil markası BMW, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) renk değiştiren otomobil teknolojisinin güncellenmiş bir versiyonu olan i Vision Dee’yi tanıtarak konsepti siyah ve beyazdan tam renkli bir palete genişletti.

Adındaki “Dee” Dijital Duygusal Deneyim anlamına geliyor ve e-mürekkep filminden yapılmış bir dış cepheden oluşuyor.

Bununla birlikte, iX Flow’un sadece siyah ve beyaz arasında değişebildiği yerde, bu otomobil 32 renge kadar sahip ve tasarımı, talep üzerine tamamen özelleştirilmiş, dijital olarak kontrol edilen desenlerin oluşturulmasına izin veriyor.

İnsanlar ve otomobilleri arasında daha güçlü bir bağ yaratmayı amaçlayan BMW, bu renk değiştiren dış görünümü bir dizi özelliğin bir parçası olarak dahil etti.

BMW i Vision Dee ile donanım ve yazılım birleştiğinde nelerin mümkün olabileceğini gösteriyoruz.Bu sayede otomobili akıllı bir yol arkadaşına dönüştürmek için dijitalleşmenin tüm potansiyelinden yararlanabiliyoruz!

Teknoloji şirketi E Ink ile birlikte geliştirilen otomobilin dış kısmı, ayrı ayrı kontrol edilebilen 240 segmente ayrılmış. Ekibin ayrıca E Ink’in teknolojisini kavisli yüzeyler için uyarlaması ve dış yüzeyi oluşturmak için yeni elektronik kontroller ve lazer kesim süreçleri geliştirmesi gerekti.

i Vision Dee konsepti, dijital ve fiziksel dünyaları harmanlamayı ve otomobil tasarımının geleceğine yönelik bir vizyonu somutlaştırmayı amaçlayan başka özellikler de içeriyor. Örneğin, bunlardan biri Karma Gerçeklik Kaydırıcısıdır – gösterge panelinde beş adımlı bir kaydırıcıdır ve kişi parmağını üzerinde ilerlettikçe iç mekana sürükleyici dijital ögeler ekler.

Honda ve Sony’den Afeela

Japon tüketici elektroniği şirketi Sony ve otomobil üreticisi Honda, Las Vegas’taki CES 2023’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) tanıtılan bir elektrikli otomobil prototipi üretmek için uzmanlıklarını birleştirdi.

Ortak girişim Sony Honda Mobility’nin yeni piyasaya sürdüğü otomobil markası Afeela altında piyasaya sürülen bu elektrikli sedan, eğlence ve etkileşime öncelik verecek şekilde tasarlandı. Aracın hem iç hem de dış kısmına yerleştirilen Epic Games tarafından geliştirilen arayüzlerin yanı sıra filmler, oyunlar ve “bilgi-eğlence” için ekranlar içeriyor.

Kullanıcılar bu olanaklardan direksiyon başındayken bile yararlanabilecekler, çünkü araç 45 farklı sensör ve kameradan oluşan bir dizi tarafından yönlendirilen otonom sürüş sunacak. Bu sensörler ayrıca kullanıcıların biyometrik verilerine dayanarak Afeela’nın kokpitini kişiselleştirmelerine olanak tanıyarak koltuk, direksiyon simidi ve surround sesin konumunu tam boylarıyla eşleştirecek.

Filmlere, oyunlara ve müziğe ek olarak, UX ve UI teknolojilerindeki uzmanlığımızı kullanarak yeni bir kabin içi deneyimi öngörüyoruz.

Sonuç olarak, dört tekerlekten çekişli elektrikli araç (EV) etkin bir şekilde hareketli bir eğlence alanı olarak işlev görecek

Ayrıca aracın çeşitli ekranlarında, General Motors’un 2020’deki Hummer EV’sinde öncülük ettiği gibi, Amerikalı oyun geliştiricisi Epic Games’in oyun motoru Unreal Engine kullanılarak geliştirilen artırılmış gerçeklik (AR) sürüş yardımı grafikleri de gösterilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com