Anasayfa » Her şekle girebilen elektrikli araç şarjı

Her şekle girebilen elektrikli araç şarjı

Rocsys'in yeni inovatif icadı sayesinde şarj noktalarında yalnızca tek bir şarj makinesiyle tüm araçların bataryası dolabilecek.

by mobilitehaber

Şu günlerde elektrifikasyon ve otomasyon kendine sağlam bir zemin kazanıyor. Hollandalı bir start-up projesi mükemmeli yakalama peşinde. Şirket ortak soruna bir çözüm getirmek üzere bir inovatif bir buluş yaptı — herhangi bir elektrikli araç (EA) şarj cihazına dönüşebilen otonom bir robotik kol.

Bu yenilik, özellikle araç çalışma süresinin fazla olması gereken ve şarj hassasiyetinin önem arz ettiği liman ve şantiyelerdeki lojistik operatörleri için oldukça cazip görünüyor. Halihazırda birçok ülkede araç operatörlerinin araçlarını şarj etmesi yasak. Bu sayede bu engelin de üzerinden atlanabilir.

Bu yasak kamyon ve tır şoförlerini de kapsıyor. Bu engelin üstesinden gelmek ve filoların elektrifikasyonunu hızlandırmak için Rocsys, şarj sürecini otomatikleştirmenin zorunlu olduğuna inanıyor. Böylece bu robotik kol hem mevzuata uygunluğu, hem de çalışanların şarj işlemleri sırasında zarar görmesini engellemeyi sağlayacak.

Rocsys’in CEO’su ve kurucu ortağı Crijn Bouman, buluşlarının tehlikeli ortamlarda çok işe yarayacağını vurguluyor:

Şu anda İsveç’te bir atık işleme tesisinde çalışıyoruz ve bu çok tehlikeli bir ortam, bu nedenle sürücünün aracın içinde kalması gerekiyor. Çalışanlar, Rocsys’in otonom şarj sistemini kullanarak potansiyel risklerden kaçınabilir ve daha güvenli çalışabilir.

Rocsys, önde gelen elektrikli forklift üreticisi Hyster, Endüstriyel ekipman tedarikçisi Taylor Machine Works ve önemli bir liman işletmesi olan SSA Marine gibi büyük şirketlerle şimdiden ortaklıklar kurdu.

Rocsys’in dinmeyen hırsı

Ancak Rocsys‘in hedefleri yalnızca ağır hizmet lojistiği ile kalmıyor. Şirket kısa süre önce 36 milyon dolarlık A Serisi finansman turu gerçekleştirdi ve bu fonu Kuzey Amerika bölgesinde genişlemek ve otomotiv sektöründe araştırma ve geliştirme yapmak için ayırdı.

Ayrıca Rocsys, araçlarında otonom vale özelliğini kullanacak otomobil üreticileriyle işbirliği yapmayı planlıyor. Bowman‘ın da vurguladığı gibi, otonom EA şarjı bu gelişmelerle el ele verecek.

Gözlerimizi ufka diktiğimizde Rocsys‘in kendi kendini süren robot taksi filolarında ve teslimat araçlarında da geliştirdikleri bu teknolojinin kullanılmasını istiyor. Bowman, şirketin OA (Otonom Araç) filoları için şarj merkezleri kurmak üzere halihazırda Amerikan otonom araç şirketleriyle çalıştığını açıkladı.

Otonom araçlarla büyük ölçekli bir şarj cihazını yönetmek zor olabilir, özel bir ekip gerektirebilir ve herhangi bir hata mali kayıplara neden olabilir. Rocsys, otomatik şarj çözümleriyle bu zorlukları ele almayı hedefliyor.

Otonom araçlara hizmet verecek büyük çaplı bir şarj ağı kurmak zor olabilir. Özel bir ekip gerektirebilir ve herhangi bir hata devasa mali kayıplara sebebiyet verebilir. Rocsys, otonom şarj çözümleriyle bu zorlukları aşmayı hedefliyor.

Rocsys‘in çözümünün öne çıkan özelliklerinden biri, kullanılan şarj standartlarından bağımsız olarak mevcut ve gelecekteki şarj cihazlarına uyarlanabilmesidir. CCS, NACS veya herhangi bir format olsun, Rocsys‘in robotik ekipmanı gelecekteki her şarj makinesine uyum sağlayabilir. Bu yüzden şirketin iş modeli, robotik ekipmanın bir kerelik satın alınmasını ve yinelenen bir servis/abonelik ücretini içerecek.

Şu anda, bir Rocsys robot kolunun maliyeti 20.000 ila 30.000 dolar arasında ve yıllık ücreti 2.000 dolara tekabül ediyor. Bununla birlikte, yeni nesil ürünün daha yekpare olup çok daha düşük bir fiyat noktasına geleceği bekleniyor- ki tahminlere göre şu anki fiyatın yaklaşık olarak % 60’ı kadarı olacak. Rocsys, 2027 yılına kadar üçüncü nesil robotu 10.000 doların altında bir fiyatla piyasaya sürmeyi hedefliyor. Elbet ki bu öylesine seçilmiş bir yıl değil. İstatistiklere göre 2027 yılı dolaylarında pazarda büyük bir elektrikli ve/veya otonom araç olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com