Anasayfa » Hyundai Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda eVTOL’u Tanıttı

Hyundai Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda eVTOL’u Tanıttı

by mobilitehaber

Supernal, Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı’nda ilk eVTOL araç kabin konseptini tanıtarak Hyundai Motor Grup’un  gelişmiş hava mobilitesi pazarını geliştirmek için otomotiv yeteneklerini nasıl kullandığına dair ilk bakışı sağladı.

Supernal, eVTOL aracını 2028’den itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde ve kısa bir süre sonra AB ve İngiltere’de ticari kullanım için sertifikalandırmaya çalışırken kabin konseptini oluşturmak için, grubun tasarım stüdyolarıyla ortaklık kurdu. Supernal, aracın ötesinde, geniş kapsamlı gelişmiş hava mobilitesi değer zincirini sorumlu bir şekilde birlikte oluşturmak için dış ortaklarla ve grubun otomobil, otomotiv parçaları, inşaat, robotik ve otonom sürüşü kapsayan 50’den fazla iştirakiyle işbirliği yapıyor.

Hyundai Motor Group Başkanı ve Supernal CEO’su Jaiwon Shin,

Gelişmiş Hava Mobilitesinin yaygın bir ulaşım şekli haline gelmesi için, yolcu deneyiminden düzenlemelere ve altyapıya kadar her detayın en baştan ele alınması ve birbiriyle uyum içinde çalışması gerekiyor.

Hyundai Motor Group’un mobilite yeteneklerinden yararlanan Supernal, sektörün önümüzdeki on yıllarda kitlelere ölçeklenebilmesini ve heyecan verici potansiyeline ulaşmasını sağlamak için önceden zaman ve kaynak yatırımı yapıyor dedi.

Otomotiv Tasarımından Yararlanıyor

Supernal’in beş koltuklu kabin konsepti, Şirketin gelişmiş hava mobilitesi, yolcu deneyimini ve fiyat noktasını optimize etmek için ticari havacılığın en yüksek güvenlik standartlarını karşılarken otomotiv tasarım süreçlerini ve malzemelerini nasıl kullandığına dair ipuçları veriyor. Tasarım, biyomimikri felsefesini ve şirketin her şeyden önce güvenlik, insan merkezli tasarım ve çevresel sorumluluk sütunlarını somutlaştırıyor.

Shin,

Supernal, eVTOL aracımızı üretilebilirlik ve geniş çaplı kamu kabulü için geliştirmek üzere Hyundai Motor Group’un en iyi otomotiv tasarımcılarıyla ortaklık yapıyor. Gelecekteki yolcularımıza kendi arabalarında buldukları güvenlik ve konforu sağlayan güvenli, hafif bir ticari eVTOL yaratmak için zaman ayırıyoruz dedi.

Mühendis ve tasarımcılardan oluşan ekip, dövme karbon fiberden yapılmış hafif iç kabini oluşturmak için otomotiv endüstrisinin indirgeyici tasarım yaklaşımını kullandı. Ergonomik olarak şekillendirilmiş koltuklar yolcular için koza benzeri bir ortam sunuyor. Açılabilir koltuk konsolları otomobil orta konsollarını taklit eder ve kişisel eşyalar için bir şarj istasyonu ve saklama bölmesi sağlar. Kabin kapılarına ve koltuk arkalıklarına yerleştirilmiş tutma kolları giriş ve çıkışlara yardımcı olur. Otomobil sunroof’larından esinlenilen tepe lambaları da dahil olmak üzere bir aydınlatma kombinasyonu, bir “ışık terapisi” etkisini taklit etmek için uçuşun çeşitli aşamalarına göre ayarlanır. Kabin düzeni, cömert baş mesafesi ve paket işlevlerine olanak tanıyan minimize edilmiş bir bölme ile otomotiv alanındaki yeniliklerden yararlanıyor.

Sürdürülebilirliğin öncelikli olduğu kabin konseptinde gelişmiş geri dönüştürülebilir karbon fiber takviyeli termoplastik, dayanıklı bitki bazlı deri, geri dönüştürülmüş plastik kumaş ve sorumlu bir şekilde tedarik edilmiş ahşap gibi malzemeler kullanılmıştır. Koltuk iskeletinde de uçak gövdesi üretim sürecindeki fazla hammadde kullanılıyor.

Hyundai Motor Grubu Kreatif Direktörü Luc Donckerwolke,

Supernal eVTOL aracı, Hyundai Motor Grubu’nun yetkinliğinden ve deneyimli otomotiv tasarımcılarının becerilerinden yararlanarak sadece güvenli ve rasyonel değil aynı zamanda son derece duygusal olan yeni bir hava mobilitesi konsepti geliştirmemizi sağladı dedi.

Supernal, önümüzdeki on yıllar boyunca giderek daha uygun bir fiyatla elektrikli hava araçları üretecek sağlam, yüksek hızlı, yüksek kaliteli bir Gelişmiş Hava Mobilitesi üretim süreci oluşturmak için grubun dünya çapındaki üretim inovasyon ekipleriyle işbirliği yapıyor.

Shin,

“Hyundai Motor Grubu, yolcu ve kargo hava araçlarının günlük kullanımının temelini oluşturmak için otomotivin yüksek hızlı üretim yetenekleri ile havacılığın yüksek sertifikasyon standartları arasındaki sinerjiden yararlanmak için çalışıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com