Anasayfa » Fiat Topolino Giriş EV’sini Tanıttı

Fiat Topolino Giriş EV’sini Tanıttı

by mobilitehaber

Stellantis, Fiat Topolino’nun piyasaya sürülmesiyle bataryalı-elektrikli mikro otomobil ailesini genişletti. Fiat Çarşamba günü aracın adını ve bir fotoğrafını açıkladı ancak teknik detaylar veya aracın fiyatı hakkında bilgi vermedi. Dört tekerlekli araç Citroen Ami ve Opel Rocks-e’ye yakın bir kardeş. Citroen Ami quadricycle 2020’de, Opel Rocks-e ise 2021’de tanıtılmıştı.

Fiat’tan gelen Topolino’nun tek resmi, üstü açık ve kapısız bir cabrio olduğunu gösteriyor. Ami’nin My Ami Buggy adlı benzer bir versiyonu 20 Haziran’dan itibaren satışa sunulacak.

Topolino (İtalyanca küçük fare) İtalya’da Disney çizgi film karakteri Mickey Mouse’a verilen isimdir. Topolino aynı zamanda 1936 yılında piyasaya sürülen ve Volkswagen Beetle’ın Almanya’da yaptığı gibi geniş kitlelerin otomobil sahibi olmasını mümkün kılan orijinal Fiat 500’e İtalya’da verilen lakaptır.

Fiat Topolino’nun fiyatları henüz açıklanmadı. Citroen Ami İtalya’da 6,326 Avro baz fiyata sahipken, My Ami Buggy 7,910 Avro’dan başlayacak.

Fiat araç için herhangi bir teknik özellik vermezken, Citroen Ami 2410 mm uzunluğunda, 1390 mm genişliğinde ve 1520 mm yüksekliğinde. Aracın 5,5 kilovat saatlik bataryası 6 kW’lık bir elektrik motoruna güç vererek 70 km’lik bir menzil sağlıyor.

Topolino, AB’de quadricycle olarak bilinen bir araç sınıfına katılıyor. Bu tür modellerin azami hızı 45 km/s ile sınırlıdır ve kişinin motosiklet ehliyeti olduğu sürece asgari sürüş yaşı 14’tür.

Topolino, kardeşleriyle birlikte Stellantis’in Fas’ın Kenitra kentindeki fabrikasında monte edilecek.

Stellantis, 2022 yılında Kenitra’daki üretim kapasitesini iki katına çıkararak 200.000 adetten 400.000 adede çıkarmak için 300 milyon Euro yatırım yapacağını söyledi. Tesis şu anda mikro otomobillerin yanı sıra Peugeot 208 küçük hatchback üretiyor.

Automotive News Europe’a konuşan tedarikçi kaynaklar, Citroen ve Opel varyantlarının üretiminin 2022 yılında yaklaşık 20.000 adet olduğunu ve Topolino’nun eklenmesiyle üretimin bu yıl 35.000 ila 40.000 adede çıkmasının beklendiğini söyledi.

Fiat’tan yapılan açıklamada,

“Tamamen elektrikli Topolino dört tekerlekli bisiklet, şehir içi elektrikli mobilitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunmaya hazır. Fiat’ın herkes için erişilebilir kentsel sürdürülebilir mobilite çözümleri sağlama misyonuna uygun olarak, şehir ve sürdürülebilir ve yeni bir mobilite çözümü arayan insanlar için mükemmel bir şekilde uygundur.” denildi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com