Anasayfa » Hindistan, Yenilenebilir Enerjiye 14.5 Milyar Dolarlık Yatırımda Bulundu

Hindistan, Yenilenebilir Enerjiye 14.5 Milyar Dolarlık Yatırımda Bulundu

by mobilitehaber

Hindistan, 2021-2022 mali döneminde yenilenebilir enerjiye rekor seviyede 14.5 milyarlık Amerikan Doları yatırım yaparak yeşil enerjinin yanında durduklarını gösterdi. Bu da IEEFA‘nın verilerine göre 2020-21 dönemine kıyasla yüzde 125’lik, 2019-20 erken pandemi dönemine kıyasla ise yüzde 72’lik bir artış anlamına geliyor.

IEEFA’nın yöneticisi ve enerji ekonomisti Vibhuti Garg:

Yenilenebilir enerji yatırımlarındaki artış, COVID-19 durgunluğundan kaynaklanan elektrik talebinin yeniden canlanmasına ve şirketlerin sıfır emisyona yönelimini sağlıyor. 2019-20 düzlüğünden 2020-21’e geçerken 8.4 milyar ABD dolarından 6.4 milyar ABD dolarına yüzde 24’lük bir düşüş yaşamıştık. Bu da elbet ki pandeminin yarattığı enerji talebini karşılamak için zorunda kalınan bir gerilemeydi. Yenilenebilir enerjiye yapılan bu yatırımlar güçlü bir geri dönüş anlamına geliyor.

Çıkarılan raporlar yenilenebilir enerji üzerine yatırımların 2021-22 mali yılınca arşa çıktığını gösteriyor. Bu mali yılda yapılan toplam yatırımların yüzde 42’sinin merkezinde yenilenebilir enerji bulunuyor. Geri kalan yatırım ise tahvillere, vergi eşitlemelerine ve şirket teminatlarına harcanıyor.

En büyük para akışı SB Energy‘nin Hindistan yenilenebilir enerji sektöründen çıkışını yapıp Adani Green Energy Limited‘e tüm aktif malvarlığını 3.5 milyar ABD dolarına satmasıyla yaşandı. Diğer para akışları ise Reliance New Energy Solar‘ın birçok enerji şirketine host hizmeti vermesiyle yaşandı.

Hindistan 2021-22 mali yılında bünyesine 15.5 gigavatlık yenilenebilir enerji kaynağı ekledi. Bu da toplam yenilenebilir enerji kapasitesinin (hidrotermaller dahil) 110 gigavata çıkmasını sağladı. Hala yıl sonu hedefi olan 175 gigavatlık hedefe ulaşmaya çok var.

Yatırımdaki bu dev dalgalara rağmen bu sektörün daha hızlı büyümesinin bir zorunluluk olduğunu ifade eden Garg, şunları da açıklıyor:

Hindistan’ın yenilenebilir enerji sektörünün 2030 dolaylarında 450 gigavatlık bir güce erişmesi gerekiyor. Yani yaklaşık 30 ila 40 milyar ABD dolarlık yatırıma daha ihtiyacı var. Bu da şu anki yatırımların iki katı, hatta belki de fazlası demek.

Hindistan‘ın dudak uçuklatan enerji talebi dolayısıyla yenilenebilir enerjide büyük bir sıçrayış şart. Sürdürülebilirlik yoluna baş koyup fosil yakıtların yüksek üretim ve tüketim masraflarından kaçınılması gerekiyor. Garg, sektörün “Big Bang” seviyesinde patlaması için hükümetin reformlarda bulunması, yenilenebilir enerjideki ivmenin hızlanması için yeni yasalar imzalaması gerektiğini açıklıyor.

Garg, şu sözlerinin de altını çiziyor:

Yalnız başlarına rüzgar ve güneş enerjileri bize yetmeyecek. Tüm ekosistemimizi yenilenebilir enerjiye adapte edebilmemiz lazım. Her yönde kullanılabilecek olan batarya teknolojilerine yatırım büyük önem arz ediyor. Ayrıca halkı da bu trende dahil edip çatılara güneş panelleri yerleştirme hususunda destek çıkmamız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com