Anasayfa » Sürücüsüz Park Sisteminin Ticari Kullanımı Onaylandı

Sürücüsüz Park Sisteminin Ticari Kullanımı Onaylandı

by mobilitehaber

Bosch ve Mercedes-Benz, otonom sürüşe giden yolda önemli bir kilometre taşına ulaştı. Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA), Stuttgart Havalimanı’nda APCOA tarafından işletilen P6 otoparkı için son derece otonom bir park sistemini onayladı. Bu, kapalı otoparkı ticari kullanım için resmi olarak onaylanan dünyanın ilk SAE Seviye 41 yüksek otonom sürücüsüz park sistemi haline getiriyor. Otonom sürüşün teknolojik gelişimi geleceğin mobilitesinde önemli bir rol oynamaktadır. Araç ve altyapı sürüş ve manevrayı devraldığında, sürücüler park yeri aramak ve dar otoparklarda manevra yapmak için zaman harcamak yerine başka şeylere odaklanabilir.

Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Geliştirme ve Satın Almadan Sorumlu Baş Teknoloji Sorumlusu Markus Schäfer,

“Teknoloji ortağımız Bosch ile birlikte geliştirilen yüksek seviyede otonom ve sürücüsüz park işlevimizin müşterilerin kullanımına yönelik dünyanın ilk onayı, inovasyon liderliği ile ‘Alman Yapımı’ ifadesinin el ele gittiğini gösteriyor. Drive Pilot Seviye 3 sistemimizin pazara sunulmasının ardından, bu yıl Intelligent Park Pilot servisimizle park etme için yakında bir Seviye 4 sistemi sunacağız. Müşterilerimize teknolojinin hayatı nasıl kolaylaştırabileceğini ve değerli zamanı nasıl geri kazanabileceğini gerçek anlamda gösteriyoruz” dedi.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Sektörü Başkanı Dr. Markus Heyn,

“Sürücüsüz park etme, otonom mobilitenin önemli bir parçasıdır. Ortağımız Mercedes-Benz ile birlikte geliştirdiğimiz yüksek seviye otonom park etme sistemi, bu geliştirme yolunda ne kadar ilerlediğimizi gösteriyor. Günlük otonom sürüş, sürücüsüz park etme ile başlayacak. Bosch, en başından beri otoparklardaki altyapıyı akıllı hale getirme yaklaşımını benimsedi. Bu nedenle bu alanda standartlar belirledik. Gelecekte amacımız, giderek daha fazla sayıda otoparkı gerekli altyapı teknolojisiyle donatmaktır ve önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya genelinde yüzlerce otopark yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Apcoa Parking Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Frank van der Sant,

“Bosch, Mercedes-Benz ve Stuttgart Havalimanı’ndaki iş ortaklarımızla birlikte sürücüsüz ve temassız park etme konusunda başarılı bir şekilde ağa bağlı bir sistem geliştirdiğimiz için son derece mutluyuz. Dijital platformumuz Apcoa Flow; rezervasyon yapmak, otoparka temassız erişim sağlamak ve garajda kalma ücretini otomatik olarak faturalandırmak için kullanılabilir. Müşterilerimiz için bu, planlama kesinliği, neredeyse hiç zaman kaybı olmaması, kısa mesafeler ve temassız ve nakitsiz park etme süreci ile ilgili kolaylık açısından büyük bir kazanç anlamına geliyor” dedi.

Stuttgart Havalimanı’nı işleten Flughafen Stuttgart GmbH’nin yönetim sözcüsü Walter Schoefer,

“Bu küresel gala için havalimanı olarak STR’nin seçilmesinden gurur duyuyoruz. Bu proje bölgemizin ne kadar yenilikçi olduğunu gösteriyor. Otonom Vale Park servisi, özellikle aceleleri olduğunda ve otomobillerini hızlıca havaalanına park etmek istediklerinde uçak yolcularımızın konforunu ve rahatlığını artırıyor ve zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor” dedi.

Sürücüsüz Parkın Ardındaki Teknoloji

Akıllı telefondaki bir uygulama kullanılarak araç otoparka sürülebilir, kapalı otoparktan çıkarılabilir ve otoparka gönderilebilir – Otonom Vale Park hizmeti bir sürücü gerektirmez. Sürücü fazla zamanını kullanmak için otoparktan ayrıldığında, araç kendini belirlenen noktaya götürür ve park eder. Araç daha sonra aynı şekilde teslim alma noktasına geri döner. Bu süreç, Bosch tarafından sağlanan ve kapalı otoparka kurulan akıllı park altyapısı ile Mercedes-Benz otomotiv teknolojisi arasındaki etkileşime dayanıyor. Kapalı otoparktaki Bosch sensörleri tramvay hattını ve çevresini izler ve aracın yönlendirilmesi için gerekli bilgileri sağlar. Araçtaki teknoloji, altyapıdan aldığı bilgileri sürüş manevralarına dönüştürüyor. Örneğin, araç kapalı otoparkın katları arasında hareket etmek için bağımsız olarak rampaları inip çıkabiliyor. Altyapı sensörleri bir engel tespit ettiğinde, araç fren yapar ve güvenli bir şekilde durur. Sadece rota temizlendiğinde yoluna devam ediyor.

2019 yılında Bosch ve Mercedes-Benz, Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi otoparkının günlük işleyişinde geliştirme araçlarının insan gözetimi olmadan kullanıldığı Otonom Vale Parkının işletilmesi için dünyanın ilk özel iznini aldı. Şimdi verilen izin bunun ötesine geçiyor ve Stuttgart Havalimanı’ndaki P6 otoparkında özel araçlarla ticari operasyona izin veriyor. Onayın temelinde, Temmuz 2021’de Almanya’da yürürlüğe girecek olan ve motorlu taşıtlar için SAE Seviye 4¹ uyarınca sürücüsüz sürüşü mümkün kılan bir yasa yatıyor (BMDV – Almanya otonom sürüşte küresel bir lider haline geliyor). Bu yasanın park yönetim sisteminde uygulanması, Federal Dijital İşler ve Ulaştırma Bakanlığı (BMDV) ve KBA ile yakın koordinasyon içinde gerçekleştirilmiştir. Federal Konsey tarafından 20 Mayıs 2022’de kabul edilen AFGBV (Otonom Araç Yönetmeliği), Alman karayolu trafik yasasında Seviye 4 araçların karşılaması gereken kriterleri açıkça tanımlıyor.

Şirketler, Stuttgart Havalimanı’ndaki Apcoa P6 otoparkında sürücüsüz park hizmetini kademeli olarak sunmayı planlıyor. Lansman gününden itibaren, “Mercedes me connect” kapsamında Akıllı Park Pilotu 2 hizmetine sahip olan ve bu hizmeti etkinleştiren Temmuz 2022’den itibaren üretilen araç varyantlarının S-Serisi ve EQS modellerine sahip ilk müşteriler, P6 otoparkında bu işlevi kullanabilecekler. Sürücüler “Mercedes me” uygulamasını kullanarak önceden bir park yeri rezerve ederlerse, araçlarını önceden tanımlanmış bir bölgeye park edebilirler. Tüm yolcular indikten sonra uygulama park manevrasını başlatır. Park sistemi, ayrılmış park alanına giden yolun açık olup olmadığını ve diğer tüm teknik gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığını kontrol eder. Ön koşullar yerine getirilirse, sürücü uygulamada akıllı altyapının aracın kontrolünü ele geçirdiğini onaylayan bir bildirim alır. Daha sonra park alanından ayrılabilirler. Araç otomatik olarak çalışır ve bağımsız olarak kapalı otoparka giden yolu bulur. Sürücü aracı kapalı otoparktan çıkarmak istediğinde, bir akıllı telefon komutuyla çağırabilir. Araçlar daha sonra bağımsız olarak önceden tanımlanmış bir teslim alma noktasına gider.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com