Anasayfa » Jaguar Land Rover, Yeni Nesil Elektrikli Araçlara Yönelik Silisyum Karbür Yarı İletken Teknolojisi Tedariği İçin Wolfspeed İle Ortaklık Kurdu

Jaguar Land Rover, Yeni Nesil Elektrikli Araçlara Yönelik Silisyum Karbür Yarı İletken Teknolojisi Tedariği İçin Wolfspeed İle Ortaklık Kurdu

by mobilitehaber

Jaguar Land Rover ve Wolfspeed, Inc. bugün, yeni nesil elektrikli araçlar için Silisyum Karbür yarı iletkenler tedarik etmek üzere stratejik bir ortaklık kurduklarını duyurdu.

Reimagine stratejisi kapsamında Jaguar Land Rover, 2039 yılına kadar tedarik zinciri, ürünleri, hizmetleri ve operasyonları genelinde met karbon sıfır olmak için elektrik öncelikli bir işletmeye dönüşüyor.

Wolfspeed’in gelişmiş silisyum karbür teknolojisi, özellikle araçların invertöründe kullanılacak ve gücün bataryadan elektrik motorlarına aktarılmasını yönetecek. Bu ileri teknolojiye sahip ilk Range Rover araçları 2024’ten itibaren, tamamen elektrikli yeni Jaguar markası ise ertesi yıl satışa sunulacak.

Bu ortaklık, Wolfspeed’in ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda yarışan Jaguar TCS Racing takımıyla olan mevcut ilişkisine dayanıyor ve gelişmiş silisyum karbür teknolojisi pist içi verimliliği ve performansı hızlandırmak için kullanılıyor.

NVIDIA İle Ortaklık

Bu anlaşma, Jaguar Land Rover’ın geleceğin modern lüks araçları için endüstri liderleriyle stratejik ortaklıklar kurma programının en sonuncusudur: Şubat 2022’de Jaguar Land Rover, 2025’ten itibaren yeni nesil araçlar için yazılım tanımlı, gelişmiş otomatik sürüş sistemlerine odaklanan NVIDIA ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Jaguar Land Rover İcra Kurulu Başkanı Thierry Bolloré şunları söyledi:

Jaguar TCS Racing takımıyla son beş sezondur birlikte çalışmamız bize yabancı değil. Bunu Reimagine stratejimizin bir parçası olarak stratejik bir ortaklığa dönüştürerek Wolfspeed’in gelişmiş silisyum karbür teknolojisini yeni nesil elektrikli araçlarımıza entegre edebilir ve müşterilerimiz için daha uzun menzil ve performans özellikleri sunabiliriz.

Wolfspeed Başkanı ve CEO’su Gregg Lowe ise şunları söyledi:

Wolfspeed, silisyum karbürün üstün performansını, verimliliğini ve menzilini kullanarak ikonik markalarını elektrikli hale getirme konusundaki cesur kararlılığını destekleyen Jaguar Land Rover ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyor. Silisyum Karbürün enerji verimliliği, Jaguar Land Rover’ın kendi sıfır karbon hedeflerine ulaşmasında ve dünyanın tamamen elektrikli bir ulaşım geleceğine geçişinde önemli bir rol oynayacaktır.

Ortaklık anlaşmasıyla Jaguar Land Rover, gelecekteki elektrikli araç üretim ihtiyaçları için bu teknolojinin tedarikini güvence altına almak üzere Wolfspeed Assurance of Supply Program TM’a katılıyor. Bu, Jaguar Land Rover’ın gelecekteki tedarik zinciri üzerinde daha fazla görünürlük ve kontrol sağlayacak ve Endüstriyel Operasyonlar İcra Direktörü Barbara Bergmeier’in liderliğinde şirketin operasyonları ve tedarik zincirinin yeni değer zinciri yaklaşımının anahtarı olacak.

Wolfspeed’in dünya lideri teknolojisi, 400V’tan 800V’a kadar tüm voltaj spektrumunda elektrikli tahrik sistemlerine güç sağlıyor. Silisyum Karbür güç cihazı çözümleri, Nisan 2022’de dünyanın en büyük 200mm Silisyum Karbür üretim tesisi olarak açılan Wolfspeed’in Marcy, New York’taki Mohawk Valley Fabrikasında üretilecek. Tam otomatik tesis, dünya çapında elektrikli araç üretimi ve diğer ileri teknoloji sektörlerine yönelik artan talebi karşılayacak olan Wolfspeed’in Silisyum Karbür teknolojilerinin kapasitesini önemli ölçüde artırıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com