Anasayfa » Çin’den 5 Elektrikli Araç Bataryası Hikayesi Daha

Çin’den 5 Elektrikli Araç Bataryası Hikayesi Daha

by mobilitehaber

Elektrikli araçların giderek daha fazla benimsenmesi, elektrikli araç bataryası üretiminin artmasına bağlı. Dolayısıyla, batarya haberleri her zaman dikkat çekici ve heyecanlandırıcı oluyor. İşte Çin’den 5 yeni elektrikli araç bataryası hikayesi:

BYD

BYD için yeni bir batarya üretim merkezi kuruldu ve ilk birkaç batarya Hubei eyaletinin Xiangyang kentindeki üretim hattından çıktı. Bu üretim hattı, tesis için planlanan on altı üretim hattından biri olup, tümünün önümüzdeki yılın Mayıs ayında, yani 2023’te faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu 16 batarya üretim hattının yılda 600.000 elektrikli araç için batarya paketi üretmesi öngörülüyor. Bu da 30 gigawatt-saat (GWh) enerji depolama anlamına geliyor. İlk üretim hattı yılda 1,9 GWh batarya üretim kapasitesine sahip.

CATL

Çinli elektrikli araç bataryası üreticisi CATL, Japon otomobil üreticisi Honda’ya 2024’ten 2030’a kadar 123 GWh batarya sağlamayı kabul ettiğini açıkladı. Bu bataryaların tamamı dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de satılan elektrikli araçlar için olacak (Çin’de dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla elektrikli araç satılıyor). CATL, “Batarya tedarik anlaşması, Honda için uzun vadeli istikrarlı bir batarya tedarikini güvence altına alacak ve her iki şirketin de e-mobilite geçişindeki lider konumlarını sürdürmelerini sağlayacak ve işbirlikleri için bir başka önemli kilometre taşını işaret ediyor” diye yazıyor. “CATL ve Honda kendi avantajlarından yararlanarak rekabet güçlerini artıracak ve böylece e-mobilite ve karbon nötrlüğü hedeflerine yönelik küresel çabalara katkıda bulunacaklardır.”

CATL elektrot üretim teknolojisini Durr’dan alacak. “Makine ve tesis mühendisliği firması, lityum-iyon pillerin sürdürülebilir üretimi için yenilikçi bir teknoloji sunuyor. Bu teknoloji CATL’nin Almanya’nın Thüringen eyaletinde yer alan Arnstadt’ta inşa edilmekte olan tesisinde kullanılacak.” Bunun aynı zamanda çevre dostu, sürdürülebilir bir üretim süreci olduğunu da vurguluyorlar. “2022’nin başlarında verilen sipariş, üretimde solvent geri kazanımı için çevre dostu bir sürece dayanan çeşitli sistemleri içeriyor. Bu sayede her yıl on binlerce ton CO2 üretilmesi önleniyor ve solventin birden çok kez yeniden kullanılması sağlanıyor.” Teknik olarak burada Almanya’dan bahsediyoruz, ancak CATL hala bir Çin şirketi. Almanya’da kurulacak olan bu pil üretim tesisi CATL’nin Çin dışındaki ilk tesisi olacak.

Almanya’daki CATL’den bahsetmişken, CATL’nin Thuringia, Almanya’daki yukarıda bahsedilen yeni üretim tesisinde ilk piller dün hattan çıktı. Bu da CATL’nin Çin dışındaki ilk batarya fabrikası. Bu batarya fabrikasının nihai üretim kapasitesinin 14 GWh olması bekleniyor. Tesisin CATL tarafından 1,8 milyar Avroluk bir yatırım gerektirmesi bekleniyor. CATL, Avrupa’da başka bir fabrika açmadan önce bu fabrikanın nasıl çalıştığını görecek mi? Hayır. Şu anda Macaristan’da bir başka fabrika planlıyor ve hatta Avrupa’da üçüncü bir batarya fabrikası için yer belirleme aşamasında olabilir.

Son olarak (belki de en az) NIO, 24 Aralık 2022’deki NIO Günü’nde 3. nesil batarya değişim istasyonunu tanıtacağını belirtti. İşte kısa bir teaser:

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com