Anasayfa » CATL, 10 Dakikada 400 KM Ekleyen Hızlı Şarj Edilebilen LFP Bataryasını Tanıttı

CATL, 10 Dakikada 400 KM Ekleyen Hızlı Şarj Edilebilen LFP Bataryasını Tanıttı

by mobilitehaber

Dünyanın en büyük elektrikli araç aküsü üreticisi ve Tesla’nın başlıca tedarikçilerinden biri olan CATL, sadece 10 dakikalık şarjın ardından 400 km menzil ekleyebilen yeni bir hızlı şarj lityum demir fosfat (LFP) aküsünü piyasaya sürdü.

CATL tarafından “herkes için batarya” olarak tanımlanan ve Shenxing (hızı öven eski bir Çin deyimi) olarak adlandırılan yeni bataryanın, Çin’in CLTC döngüsünde 434 mile kadar menzil sağlayacağı CATL tarafından 16 Ağustos’ta çevrimiçi bir brifing sırasında duyuruldu.

Şirket, Shenxing’in 4C süper hızlı şarjı destekleyen dünyanın ilk LFP bataryası olduğunu iddia ediyor, bu da difüzyon sınırlama akımının üzerinde 12A’lik bir akımda şarj edebileceği anlamına geliyor.

CATL’nin E-Araç İşletmesinin baş teknoloji sorumlusu Gao Han, bu sayfanın alt kısmında yer alan videoda izleyebileceğiniz sunum sırasında, “Teknolojiyi geliştirmek ve maliyetleri düşürmek için sürekli çaba göstererek Shenxing’in her elektrikli araç için standart bir ürün haline geleceğini umuyoruz” dedi.

CATL, Shenxing batarya ile süper hızlı şarj, yüksek enerji yoğunluğu ve yüksek güvenlik seviyesini aynı anda elde ettiğini iddia ediyor.

CATL, yeni hızlı şarjlı LFP pilin, lityum iyonlarının hızlandırılmış ekstraksiyonu, hızlı iyon halkası teknolojisi ile geliştirilmiş lityum-iyon interkalasyon oranı, çok gradyanlı katmanlı elektrot tasarımı, yeni bir süper iletken elektrolit formülü ve ultra ince ve daha güvenli bir ayırıcı dahil olmak üzere şirket içi teknolojiyi içerdiğini söyledi.

Şirkete göre, Shenxing LFP bataryası geniş bir sıcaklık aralığında hızlı şarj sağlayabiliyor ve 14 ℉ kadar düşük sıcaklıklarda bile 30 dakika içinde sıfırdan yüzde 80’e kadar şarj olabiliyor.

Yeni hızlı şarjlı LFP bataryanın yıl sonuna kadar Çin’de seri üretime girmesi bekleniyor. Shenxing aküleriyle donatılmış ilk elektrikli araç modelleri 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek.

LFP aküleri diğer lityum-iyon akülerden daha ucuzdur ve birçok durumda daha dayanıklıdır. Bununla birlikte, tipik olarak daha düşük enerji yoğunluğuna sahiptirler ve soğukta performansları düşer. CATL, “uzun menzil ve kolay yakıt ikmali arasında mükemmel bir denge kuran” yeni hızlı şarjlı bataryasıyla bu sorunların geçmişte kaldığını söylüyor.

Şirket, bu yıl bir fiyat savaşı ve otomobil satışlarındaki yavaşlama nedeniyle zayıflayan talep ve elektrikli araç üreticilerinin maliyetleri düşürme baskısı gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı. CATL, tüm elektrikli araçlarına kendi bataryalarıyla güç veren BYD’ye pazar payı kaybetmektedir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com