Anasayfa » İnsanlar e-bisiklet Satın Aldıktan Sonra İki Kat Daha Fazla Bisiklet Kullanıyor

İnsanlar e-bisiklet Satın Aldıktan Sonra İki Kat Daha Fazla Bisiklet Kullanıyor

by mobilitehaber

Yeni bir araştırmaya göre, e-bisiklet satın alan tüketiciler bisiklet kullanımlarını neredeyse iki kat artırıyor. 

Norveç’in Oslo kentindeki Ulaştırma Ekonomisi Enstitüsü uzmanları tarafından yürütülen araştırmaya, anketleri yanıtlayan veya araştırmacıların sürüş alışkanlıklarını takip etmelerine yardımcı olmak için seyahat günlüğü sağlayan toplam 954 katılımcı katıldı. 

Araştırmacılar, çalışmanın temel amacı olarak, e-bisiklet satın almanın, e-bisikletlere kısa süreli erişimle karşılaştırıldığında, kat edilen kilometre veya genel ulaşımlarının payı olarak bisiklet sürmede daha geniş bir değişiklikle ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladılar.

Çalışma, e-bisiklet satın alan kişilerin bisiklet kullanımlarını ortalama 2,1 km’den 9,2 km’ye çıkardıklarını, yürüme, toplu taşıma ve araba kullanma dahil diğer ulaşım türlerini kullanımlarının ise azaldığını ortaya koymuştur. 

Katılımcılar bir e-bisiklet edindikten sonra, kat edilen tüm kilometreler içinde bisiklet kullanımının payı yüzde 17’den yüzde 49’a yükselmiştir. 

Çalışma, e-bisiklet düzenlemelerinin AB genelindeki düzenlemelerle uyumlu olduğu Norveç’in Oslo kentindeki katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. 

Araştırmacılar, Transportation Research dergisinde yayınlanan “E-bisiklet satın alan insanlar daha fazla bisiklete biniyor mu?” başlıklı makalenin sonuç bölümünde şunları söyledi “E-bisikletler giderek kentsel ulaşım sisteminin önemli bir parçası haline geliyor ve insanları motorlu ulaşımdan uzaklaştırarak ulaşımdan kaynaklanan çevresel etkinin azaltılmasına önemli bir katkı sağlayabilir.

Sonuçlarımız önceki çalışmaları teyit etmekle birlikte, e-bisikletlerin mod değişikliği konusunda daha önce gösterilenden daha kontrollü veriler sağlamaktadır. E-bisiklet satın alan kişilerin günlük seyahatlerinde bisiklet kullanımları iki kattan fazla artmaktadır. Bisiklet kullanımındaki artışın sadece bir yenilik etkisi olmadığını, daha kalıcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla çalışmamız, politika yapıcıların sübvansiyon programları vb. gibi e-bisiklet kullanımını artırmaya yönelik politika tedbirlerinin olumlu bir geri dönüşünü bekleyebileceğini göstermektedir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com