Anasayfa » İstanbul Havalimanı, “2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporu”nu Yayınladı.

İstanbul Havalimanı, “2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporu”nu Yayınladı.

by mobilitehaber

İstanbul Havalimanı, sürdürülebilirlik stratejisinin bir yansıması olarak “2021-2022 Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayınladı. İstanbul Havalimanı, sürdürülebilirlik, çevre koruma ve toplumsal fayda konularında önemli çalışmalar yürüterek Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Rapora göre, İstanbul Havalimanı mobilitenin geleceği için çeşitli çalışmalar yürütmekte ve havacılık sektöründe bir dizi ödül kazanmıştır. “Conde Nast Traveler” okuyucuları tarafından “Dünyanın En İyi Havalimanı” seçilmiş ve ACI tarafından “Erişilebilirliği Artırma Akreditasyonu” almıştır.

Ayrıca, İstanbul Havalimanı enerji ve operasyon verimliliği üzerine çalışmalar yaparak “Eco-Innovation Ödülü”nü kazanmıştır. Ayrıca, karbon ayak izi yönetme ve azaltma çalışmaları sonucunda Karbon Akreditasyon Programı (ACA) şartlarını yerine getirerek sertifikasını yükseltmiştir.

Çevre koruma konusunda İstanbul Havalimanı su tüketiminin bir kısmını geri kazanılmış sulardan elde etmektedir ve katı atık geri dönüşüm oranını artırmıştır.

Sosyal sorumluluk projelerine yönelik yatırımlarının etkisini ölçen SROI raporu, İstanbul Havalimanı’nın toplumsal etkisini değerlendirmiştir ve her 1 liralık yatırımın paydaşlar için 5,6 lira değerinde sosyal etki oluşturduğunu göstermiştir.

İstanbul Havalimanı’nın sürdürülebilirlik çabaları, 2022 World Airport Awards kapsamında “Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı” ve “En İyi Alışveriş Deneyimi Sunan Havalimanı” ödüllerini kazanmasıyla da takdir edilmiştir.

İstanbul Havalimanı’nın İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, sürdürülebilirlik stratejilerini yeniden yapılandırdıklarını ve gelecekte mobilite yöntemlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için teknolojiyi kullanmaya odaklandıklarını belirtmiştir.

İstanbul Havalimanı, sürdürülebilirlik vizyonunu ve hedeflerini tanımlamak için bir ekip ve danışmanlarla çalışmış ve sürdürülebilirlik yolculuğuna devam etmeyi taahhüt etmektedir.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com