Anasayfa » Tesla Model 3 Highland’e Kör Nokta Göstergesi Ekliyor

Tesla Model 3 Highland’e Kör Nokta Göstergesi Ekliyor

by mobilitehaber

Tesla geçtiğimiz hafta Model 3 Highland’i yenilemesini beklediğimizden çok daha fazla özellik ile tanıttı, ancak sıkça talep edilen bir özellik eksikti. Ancak şimdi Tesla, AB’deki Model 3 Kullanıcı el kitabını güncelledi ve bu da yenilemeye gerçek bir kör nokta göstergesinin dahil edildiğini gösteriyor.

Kör nokta göstergeleri son yıllarda pek çok araçta standart bir özellik haline geldi ve sürücülere şerit değiştirirken görmesi zor bir konumda başka bir aracın yanlarında olup olmadığını görsel olarak gösteriyor.

Ancak Tesla şimdiye kadar bu özelliğe sahip değildi. Şimdiye kadar, sürücülere kör noktalarında neler olabileceği konusunda daha fazla bilgi sağlamak için Autopilot kamera sistemine ve görselleştirme özelliklerine güveniyordu.

Bu özellikler, sürücü dönüş sinyalini her kullandığında yan kameranın bir görüntüsünü getirerek sürücünün orada ne olduğunu görmesini sağlar ve aracın etrafındaki alanın ve o alandaki diğer araçların bir görselleştirmesini gösterir.

Ancak buradaki sorun, sürücülerin bir sürüş manevrası yaparken camlardan/aynalardan yanlarında ne olduğuna bakmak yerine aracın orta ekranında aşağıya ve yana bakmaları gerektiği anlamına geliyor. Çok kötü değil, ancak ideal de değil ve bu noktada birçok sürücü A sütununun yakınında veya yan aynalarda gösterge ışıkları olmasına alışkın.

Model S ve X’te durum biraz daha farklı; bu görselleştirmeler Model 3’te olmayan, sürücünün önündeki ek bir ekran olan sürücü gösterge panelinde sağlanıyor. Bu, sürücülerin görmesi için ortadaki ekrandan biraz daha kolay, ancak bir sürücü şerit değiştirmek için soluna veya sağına baktığında yine de ideal bir durum değil.

Son olarak, yeni Model 3 Highland yenilemesinde, A sütununun yanındaki hoparlör ızgarasının içinde gerçek kör nokta göstergelerine kavuşuyoruz. Avrupa Model 3 kullanım kılavuzunda bunun nasıl görüneceği gösteriliyor ve ayrıca aracın bir YouTube incelemesinde kısa bir an için çalıştığını gördük.

Bununla birlikte, Kullanıcı El Kitabı özellikle sürücü kapısı diyor. Ve LED ışığı sadece o tarafta gördük, yolcu tarafında değil. Yani bu kör nokta göstergesi aracın sadece sürücü tarafında olabilir, yolcu tarafında değil, ki bu da garip görünüyor. Sürücü tarafındaki kör noktalar daha belirgindir çünkü boynunuzu o yöne doğru çevirmek daha zordur, ancak göstergeyi bir tarafa eklemek yeterince ucuz ve basitse, neden diğer tarafa da olmasın?

Tesla’nın araca yeni sensörler eklediğine dair herhangi bir belirti yok, bu nedenle kör noktadaki arabaları tespit etmek için aracın otomatik pilot kameralarını kullanması ve ardından şerit değiştirmeye çalışırken orada bir araba tespit ederse ışığı yakması muhtemel görünüyor.

Şimdiye kadar kör nokta göstergesine sahip tek Tesla bu. Bu özelliğin yakın zamanda diğer araçlara gelip gelmeyeceğini, sadece büyük bir yenilemenin parçası olarak diğer modellere gelip gelmeyeceğini veya Tesla’nın bunu sadece belirli araçlara koymayı planlayıp planlamadığını bilmiyoruz. (Örneğin, belki de S/X’teki sürücü gösterge panelinin yeterli olacağını düşünüyordur).

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com