Anasayfa » Mercedes-Benz’in EV Stratejisinde Değişiklik: 2030 Hedefleri Revize Edildi

Mercedes-Benz’in EV Stratejisinde Değişiklik: 2030 Hedefleri Revize Edildi

by mobilitehaber

Mercedes-Benz, elektrikli araç (EV) satışlarında belirlenen hedeflerin gerisinde kalmış durumda. Genel ekonomik ve düzenleyici koşulların EV satışlarında beklenen artışı sağlamaması nedeniyle, grup yılın başında stratejisini değiştirdi. Mercedes CEO’su Ola Källenius, şirketin daha önce planlanan 2030 EV hedeflerini iptal ettiğini duyurdu. Bu değişiklikle birlikte, şirketin elektrikli ve içten yanmalı motor teknolojilerini daha uzun bir süre boyunca birlikte kullanacağı açıklandı.

Hibrit Yanmalı Motorlara Yeniden Yatırım

Källenius, Alman iş dergisi Wirtschaftswoche’ye verdiği röportajda, Mercedes’in hibrit yanmalı motor teknolojisine yeniden yatırım yapmayı planladığını belirtti. Tüm “ilgili yanmalı motorlar ve şanzıman kombinasyonları” EU7 veya China 7 gibi yeni düzenlemelere uygun olacak şekilde güncellenecek. Bu, motorların her zaman en yüksek teknolojik seviyede kalmasını sağlayacak.

Elektrikli Araç Yatırımları Devam Ediyor

Mercedes, elektrikli otomobil yatırımlarına devam ettiğini vurguluyor. Bir sonraki elektrikli S-Serisi’nin üretiminin durdurulduğu söylentileri yalanlandı. Ayrıca, şirketin pil hücresi fabrikaları inşa etme planı da yürürlükte. Mercedes, toplamda sekiz giga fabrikaya veya 200 gigawatt saat pil kapasitesine ihtiyaç duyacağını belirtti. Bu yatırımların zamanlaması değişmiş olsa da planlar hala aktif. Bu değişiklikler arasında, Stellantis, Mercedes-Benz ve TotalEnergies’in pil hücresi ortak girişimi olan Automotive Cells Company’de (ACC) kısa süre önce duyurulan kesinti de yer alıyor. ACC, Kaiserslautern, Almanya ve Termoli, İtalya’daki pil hücresi tesislerindeki inşaat çalışmalarını durdurdu.

‘MB.EA-Large’ Elektrikli Platformu ve Gelecek Planları

Källenius, elektrikli S-Serisi’ne olan bağlılığıyla, Mayıs ortasında kamuoyuna açıklanan ve Mercedes’in ‘MB.EA-Large’ elektrikli platformunu geliştirmediğine dair söylentilere de yanıt verdi. Stuttgart merkezli şirket, 2028’den itibaren en büyük sedan ve SUV modellerinin yeni neslini bu mimariyi temel alarak elektrikli hale getirmeyi planlıyordu. Ancak Handelsblatt’a göre, bu geliştirme askıya alındı. Bu durum, Mercedes’in “en azından tek haneli milyarların ortasındaki yatırımlara” mal olacak. Elektrikli S-Serisi’nin geleceği konusunda belirsizlik devam ediyor, ancak hangi platformu temel alacağı sorusu gündemde.

Mercedes’in 2030 Hedefleri ve Yeni Strateji

Mercedes’in “sadece elektrik” planları 2021’e kadar uzanıyor. O tarihte Källenius, 2030’dan itibaren yalnızca tamamen elektrikli yeni otomobiller satma hedefini açıklamıştı. Ancak, Şubat ayından bu yana yeni yön tamamen farklı. Şirket, on yılın ikinci yarısında xEV satışlarının toplam satışların yüzde 50’sine kadar ulaşmasını bekliyor. Mercedes, BEV’ler (tamamen elektrikli araçlar) ve PHEV’lerden (plug-in hibrit araçlar) “xEV” olarak bahsediyor. Bu, 2030’da neredeyse yüzde 100 BEV payı yerine, otomobil üreticisinin BEV ve PHEV’in toplam satışlardaki payının on yılın sonunda yarıdan fazla olmayacağını öngörüyor. Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda Källenius, yüzde 50 elektrikli otomobil ve yüzde 50 hibrit hedefinden bahsetti. Mercedes’in jargonunda bu hibritler, yüksek teknolojili içten yanmalı motorlarla donatılmış araçlar olarak tanımlanıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com