Anasayfa » Ford ve Otokoç’tan Mobiliteye Yön Verecek İşbirliği: ‘ Synergy Mobility Innovation’

Ford ve Otokoç’tan Mobiliteye Yön Verecek İşbirliği: ‘ Synergy Mobility Innovation’

by mobilitehaber

Ford Otosan ve Otokoç Otomotiv, 2016’dan bu yana düzenledikleri kurum içi girişimcilik programlarını bu yıl ilk defa ‘ Synergy Mobility Innovation’ adı altında birlikte gerçekleştireceklerini duyurdu.

Akıllı Mobilite ve Sürdürülebilir İş Modelleri Hedefleniyor

Ford Otosan’dan yapılan açıklamaya göre, bu yenilikçi program, otomotiv ve mobilite alanında yeni iş modelleri ve ürünlerle akıllı mobilitenin geleceğine ivme kazandırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda Ford Otosan ve Otokoç Otomotiv’in yetkinliklerini bir araya getirerek sürdürülebilir iş modelleri oluşturmayı hedefliyor.

Elektrifikasyon ve Dijitalleşme Odaklı İnovasyon

Program, elektrifikasyon, mobilite servislerinin dijitalleştirilmesi ve yeni mobilite çözümleri üzerine inovatif fikirler toplayarak girişim ekosisteminde sinerji yaratmayı ve işbirliği konusunda bir rol model olmayı amaçlıyor.

Her iki şirketin güçlü yanları kullanılarak, ticarileşme potansiyeli yüksek girişimler geliştirilecek. Bu program, tüm paydaşları, çalışanları ve girişim ekosistemini güçlendirmeyi hedefliyor.

Koç Topluluğu ile Artan Kurumsal Sinerji

Ford Otosan ve Otokoç Otomotiv, şirket içindeki girişimcilik ve inovasyon kültürüne yeni bir yaklaşımla ivme kazandırırken, Koç Topluluğu da grup şirketleri arasındaki işbirliğini güçlendirerek kurumsal sinerjiyi artırmayı hedefliyor.

Ford Motor Company için Global Etki Potansiyeli

Program, Ford Otosan’ın diğer hissedarı Ford Motor Company için de global etki yaratma potansiyeline sahip olup, ekiplerin müşterilerden elde edeceği iç görülerle ticarileşme ihtimali yüksek girişimler oluşturmayı amaçlıyor.

Girişimcilik Başarıları

2016’dan bu yana Ford Otosan’da 270 kurum içi girişimci 75 proje üretti. Şirketin inovasyon programı kapsamında yürütülen projelerden üçü Ford Otosan bünyesinde kullanılmaya başlandı, üçü dış müşterilere ticarileştirildi ve diğer dördü şirketleşti.

Otokoç Otomotiv’de ise 2016’dan bu yana 12 döngüde geliştirilen fikirlerle yaklaşık 2 bin 700 yeni müşteri kazanıldı. Kurum içi girişimcilik süreçleri kapsamında 47 iş fikri çalışıldı, 29 iş fikri pilot dönemde geliştirildi ve yedi iş fikri ticarileştirildi. Son dört yılda bu faaliyetlerden 100 milyon liranın üzerinde ciro elde edildi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com