Anasayfa » Continental IAA Mobility 2023’te Sürdürülebilir Ürünlerini Sergileyecek

Continental IAA Mobility 2023’te Sürdürülebilir Ürünlerini Sergileyecek

by mobilitehaber

Continental, IAA Mobility 2023 Fuarı’ndaki sunumunda yazılım tabanlı ve sürdürülebilir mobiliteye odaklanacak. Şirketin kapsamlı yüksek performanslı bilgisayar (HPC) portföyünün en önemli parçası, gösterge panelini, bilgi-eğlence sistemini ve gelişmiş sürücü destek sistemlerini birleştiren önceden yapılandırılmış bir sistem olan Smart Cockpit HPC’dir.

Yeni çözüm, bir donanım ve yazılım geliştirme platformu olan Continental Automotive Edge (CAEdge) tabanlı bir sanal Elektronik Kontrol Ünitesi (vECU) Yaratıcısıdır. VECU’ların yardımıyla, yazılım uygulamaları hedef donanıma yerleştirilmeden önce %90 oranında programlanabiliyor ve böylece verimlilikleri artıyor.

Otonom mobilite segmentinde şirket, ABD’li yarı iletken uzmanı Ambarella ile ortak olarak destekli ve otomatik sürüş için entegre tam yığın sistemler geliştiriyor. Bu ölçeklenebilir çoklu sensör sistemleri, yapay zeka ve Ambarella’nın özellikle güçlü, enerji tasarruflu bir çip sisteminin yanı sıra Continental’in yüksek çözünürlüklü kameraları, radar ve lidar sensörleri ve ilgili kontrol ünitelerini kullanarak çalışıyor.

Continental ayrıca mikro-LED teknolojisine dayalı dinamik yakın alan projeksiyonları için kompakt, entegre edilmesi kolay bir sistem çözümü sunacak. Bu sistem, örneğin mikro-LED’lerle aracın yakın çevresine dinamik uyarılar veya araç boyutları yansıtarak bir araç yön değiştirdiğinde sinyal verebilecek.

Geleceğin fren sistemlerini sergileyen yarı kuru fren sisteminin de fuarda büyük ilgi görmesi bekleniyor. Bu fren düzeneği, arka aksta fren sıvısı gerektirmeyen “kuru” elektromekanik frenler kullanıyor. Bunun avantajı, üretim sırasında fren sistemini doldurmaya ve havasını almaya gerek kalmaması ve her değişimden sonra atılması gereken tehlikeli eski fren hidroliği miktarını milyonlarca litre azaltmasıdır.

Bir diğer önemli nokta ise %65 oranında yenilenebilir, geri dönüştürülmüş ve kütle dengesi sertifikalı malzemeler kullanılacak olan UltraContact NXT lastik serisi olacak. Üretimi halihazırda devam eden bu lastikler, yuvarlanma direnci, ıslak zeminde frenleme ve dış gürültü kategorilerinde AB lastik etiketinin mümkün olan en yüksek derecesine (“A”) sahip.

Continental ayrıca SPACE D tasarım konsepti ve Benova Eco Protect yüzey malzemeleri ile otonom mobilitenin iç mekanına da bir göz atacak. “SPACE D” ismindeki “D”, bu vizyoner konseptin yüksek tasarım standartlarını temsil ediyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com