Anasayfa » Mercedes, kargo bisikleti sağlayıcısı Onomotion ile ortaklık kuruyor

Mercedes, kargo bisikleti sağlayıcısı Onomotion ile ortaklık kuruyor

by mobilitehaber

Mercedes, son kilometre teslimatları (last mile) için bir pilot projede kargo bisikleti sağlayıcısı Onomotion ile işbirliği yapıyor. Sustainer test aracı da bu amaç doğrultusunda daha da geliştirildi. Bu araçla Mercedes-Benz Vans, geleceğin teslimat trafiğinde sürdürülebilirliğin nasıl görünebileceğine dair bir fikir veriyor.

İki buçuk yıl önce Sustainer’ın piyasaya sürülmesiyle Mercedes-Benz Vans, geleceğin şehir içi teslimat taşımacılığına yönelik vizyonunu somut hale getirdi. Mercedes-Benz eSprinter’ı temel alan akülü elektrikli minibüs, 2021 yılında piyasaya sürüldüğünde , potansiyel seri üretim için tasarlanmış yeniliklere ve teknik çözümlere zaten sahipti.
Sustainer adı, sürdürülebilirlik ve öncü kavramlarının bir birleşimidir. Mercedes-Benz Vans şimdi Sustainer’a bir güncelleme verdi ve aynı zamanda kargo bisikleti sağlayıcısı Onomotion ile son kilometre teslimatı için bir işbirliğine girdi.
Aracın kendisindeki en önemli yeniliklerden biri de gövdeye yakın ısıtma ve bölgesel klima kombinasyonudur. Sindelfingen’deki Mercedes-Benz iklim odasındaki test serileri, bunun bir eSprinter’ın büyük sürücü kabinini ısıtmak için gereken enerjiyi önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Bunun elektrikli araçların menzili üzerinde olumlu bir etkisi var. -7 santigrat derecede, vücuda yakın ısıtma özelliğine sahip bölgesel klima, geleneksel oda havası ısıtmaya göre yaklaşık yüzde 25 daha az enerji tüketirken aynı zamanda benzer bir termal konfor sağlıyor. +5 santigrat derece sıcaklıkta enerji ihtiyacı yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı. Ayrıca kapılar açılıp kapatıldığında, boşaltmak için durduktan sonra iç kısım o kadar çabuk soğumuyor. Ayak bölmesindeki, sürücü kapısındaki ve direksiyon kolonu kaplamasındaki ısıtma yüzeyleri sıcak kalır.
Mercedes-Benz ayrıca son kilometre lojistiğini de düşündü ve bir deneme projesinde Berlin merkezli kargo bisikleti üreticisi Onomotion ile işbirliği yapıyor. İki şirket bir tür lojistik tandem oluşturuyor. Kusursuz bir tedarik zinciri oluşturmak için Mercedes’in tamamen elektrikli minibüsünü ve Onomotion’un elektrikli kargo bisikletini birleştiriyor.

Bu uygulama senaryosunda eSprinter, mobil bir mikro depo görevi görür. Önceden paketlenmiş ürünleri, özel kaplarda kargo bisikletlerine teslim eder ve kargo bisikletleri, teslimatı kapıya kadar devralır. Ono e-kargo bisikletine transfer sadece birkaç dakika içinde tamamlanıyor. Bu, eSprinter’ın uzun bir aksama süresine sahip olmadığı ve bir sonraki kargo bisikletine veya malları kendisi teslim etmeye hemen devam edebileceği anlamına gelir.
Kargo bisikletleri ve tamamen elektrikli kamyonetlerle paralel teslimat, hem kentsel hem de kırsal alanlarda verimliliği artırır ve teslimat sürelerini kısaltır. İşbirliği ortaklarına göre yenilikçi lojistik konsepti, kurye, ekspres ve paket hizmetlerinden büyük fırınlara ve iş kıyafetleri ve şirket tekstilleri için hizmet sağlayıcılara ve gıda tedarikçilerine kadar çok çeşitli sektörler için uygundur. Tekerlekli özel konteynerler iki metreküpten fazla yük hacmi ve 200 kilograma kadar taşıma kapasitesi sunar. Paket teslimatı gibi çeşitli uygulamalar için esnek bir şekilde yapılandırılabilirler.
Mercedes-Benz Sustainer, bu uygulama için özel olarak geliştirilmiş konteynerler için entegre bir kaldırma koluna sahiptir. Konteyner asansörü hidrolik olarak çalışır, gömme konveyör rulolarına sahiptir ve elde taşınan bir verici aracılığıyla elektronik olarak kontrol edilebilir. Bu, taşıma kutularının hızlı, güvenli ve zahmetsizce yüklenmesine ve boşaltılmasına olanak tanır. Yüksek tavanlı uzun panelvan olarak yeni eSprinter’a iki konteyner sığıyor. Bununla birlikte, ilave hacimli eşyaların taşınması için bir raf sistemi için hala yeterli alan mevcuttur. Raf sistemine her zaman (konteynerler yüklü olsa bile) sağ arka kapıdan erişilebilir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com