Anasayfa » Tesla Model Y’de Avantajlı Fiyat

Tesla Model Y’de Avantajlı Fiyat

by mobilitehaber

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi, Türkiye’de satışa sunduğu tek otomobil olan Model Y ’nin düşük Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) giren versiyonunu ön satışa açtı.

Yüzde 10’luk ÖTV dilimine giren arkadan itişli Model Y’nin fiyatı 1 milyon 791 bin 451 TL olarak belirlendi.

2024’e düşük satış performansı ile başlayan Tesla, elektrikli otomobil pazarının 4 katına çıkarak 16 bin adedi geçtiği Ocak-Mart döneminde sadece 375 adet otomobil satabildi.

Tesla’nın düşük ÖTV’ye giren Model Y ile bu tabloyu tersine çevirmek istediği belirtiliyor.

Tesla Türkiye’den yapılan açıklamada, “Türkiye’ye geldiğimiz ilk andan itibaren büyük önem verdiğimiz altyapı çalışmalarımızın tatmin edici bir seviyeye gelmesinin sonucu olarak, Model Y yelpazemize bu yeni versiyonu ekliyoruz” denildi.

Elektrikli otomobillerin ÖTV’si motor gücü ve aracın fiyatına göre belirleniyor. En son Kasım 2023’te yapılan değişikliğe göre, vergisiz fiyatı 1 milyon 450 bin liranın, motor gücü de 160 kW’nın altında olan elektrikli otomobiller yüzde 10 ÖTV dilimine girebiliyor. Motor gücü ve fiyat arttıkça ÖTV oranı da yükseliyor.

Yapılan değişiklikler ile yüzde 10 ÖTV’de yer alan Model Y, 455 km menzile (WLTP) sahip. 159 kW gücü ile arkadan itişe sahip otomobil, 0’dan 100 km hıza 7.5 saniyede ulaşıyor. Otomobilin son hızı ise 217 km/s olarak açıklanıyor.

Türkiye’de perakende satış fiyatı 1 milyon 914 bin TL’ye kadar olan elektrikli otomobiller yüzde 10 ÖTV diliminde kalabiliyor.

Dolayısı ile, Model Y’yi düşük fiyattan satın almak için, dış rengin beyaz, kabin içinin de standart renk olan siyah tercih edilmesi gerekiyor.

Tesla Model Y’nin dış rengi herhangi bir metalik renk ve iç mekanı da siyah yerine açık renk koltuklar ile alınırsa, fiyatı artan otomobilin ÖTV’si de kolayca yüzde 40’lık vergi dilimine çıkabiliyor.

Renk değişimi haricinde, jant tercihi ve otomobilde otopilot özelliğinin olup olmaması da ÖTV oranı etkiliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com