Anasayfa » Genç Zihinlerden Yaşlı Yollara: Munro

Genç Zihinlerden Yaşlı Yollara: Munro

by mobilitehaber

Genç bir İskoç ekibin start-up olarak başlattığı bu proje önce şirketleşerek Munro Vehicles adını aldı, şimdi de sözünü verdikleri elektrikli 4×4 arazi aracını piyasaya sürüyorlar. Yeni şirketin amiral gemisi MK1 tamamıyla el yapımı ve 1981’den beri bu ölçekte el yapımı bir araç üretilmemiş.

Uzun ömür, şirket ahlakının büyük bir parçasıdır. Aşağıda göreceğiniz gibi, Munro‘nun ilk modeli MK 1 en cilalı EA (Elektrikli araç) sayılmaz, ancak yaratıcıları onu 50 yıllık hizmet sunacak şekilde tasarladı (elbette rutin bakım ve planlı yenileme ile).

3 yılı aşkın süredir Munro, şu anda prototip aşamasında olan MK 1‘i geliştiriyor. Start-up, 4×4 EA’nın 2023’te üretime başlayabilmesine yardımcı olma maksadıyla geçen Nisan ayında 750.000 Euro teşvik fonu aldı.

MK 1, 61.000$ fiyatla başlıyor

Gençlerin başlattığı bu start-up projesinin ön siparişleri geçtiğimiz gün erişime açıldı. 4×4 EA, 61 kWh veya 82 kWh’lık iki pil takımı seçeneğinin yanı sıra 220 kWh veya 280 kWh’lık olmak üzere iki elektrik motoru arasından seçim yapılarak alınabilir. Munro, ikinci motorun tek bir şarjla 190 mile kadar optimum menzil ve 16 saate kadar arazi sürüşü sağlayabileceğini belirtiyor. İki alternatif de 35 adet son teknoloji Lityum NMC pil modülünden oluşuyor.

EA pazarının çoğundan farklı olarak Munro Vehicles, MK 1‘e geleneksel radyal akılı motorların iki katı kadar hafif olan eksenel akılı motorları entegre etmeyi tercih etti. Pahalı fiyatına karşın Munro ekibi fiyatına kesinlikle değeceğini söylüyor, çünkü yavaş dönen motorları sayesinde aracın ön ve arkasına binen ağırlığın eşitlendiğini ve arazide daha dengeli bir deneyim yaşattığını iddia ediyorlar.

Munro’nun kurucu ortağı ve güç aktarma organı başkanı Ross Anderson detaylandırıyor:

Eksenel akı motorunun bir başka avantajı, ters yönde çalışırken son derece yüksek miktarlarda tork üretmesidir. Munro yüksek vitesli ‘Sürüş’ modundayken, gaz pedalının kaldırılmasıyla elektrik motorunun direnci sayesinde bir dereceye kadar rejeneratif frenleme sağlar. Düşük vitesli ’Arazi Dışı’ ayarda, rejeneratif frenleme çok daha belirgindir. Bu, aracın ‘tek pedallı’ şekilde sürülmesini sağlar ve arazi dışında güvenliği ve performansı artırmak için oldukça etkili bir yokuş iniş işlevi sağlar.

Munro MK 1 EA’nın bazı özellikleri

  • Taşıma Yükü: 1.000 kg
  • Çekiş Gücü: 3,400 kg
  • Beş kapı ve koltuk
  • 130 inçlik aks açıklığı
  • AC şarj hızı: Gece boyu (7 kWh) veya 3.5 saat (22 kWh)
  • DC CCS şarj hızı: 30 dakika
  • Maksimum hız: 130 kmh / 0-100 km’ye 4.9 saniye (280kW motor)
  • Azami tork: 700 Nm (80kmh’ye kadar)
  • Başlangıç fiyatı: 61,340$ (vergiler dahil)

Munro, ömür boyu tıkır tıkır çalışacak elektrikli araçlar sunmak istediği için şirket, müşterilerini en az 5 yıllığına ve 100.000 milin ötesinde garanti kapsamında destekleyeceğine söz veriyor. Anderson‘a göre:

Aküyü aracın ömrünü uzatacak şekilde tasarladık. Bu nedenle çoğu durumda müşterilerimizin aküyü değiştirmesi gerekmeyecek. Ancak Munro birkaç on yıl dayanacak şekilde tasarlandığından, zamanı geldiğinde müşteriler için pil takımını yenileyecek veya değiştireceğiz. Böylece aynı zamanda yatırım hizmeti sunuyor, gelecekteki araçlarınızın değerini kaybetmeme garantisi veriyoruz. Pil takımının artık değerini telafi etmek üzere geri dönüşüm konusunda uzmanlaşmış şirketlerle ortaklık kuracağız ve bu sayede en son pil teknolojisini makul bir fiyatla sunmamız kolaylaşacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com