Anasayfa » Görme Engelliler İçin Geliştirilen 3 Boyutlu Ses ve Artırılmış Gerçeklik Kamerası

Görme Engelliler İçin Geliştirilen 3 Boyutlu Ses ve Artırılmış Gerçeklik Kamerası

by mobilitehaber

Fransız şirketi SonarVision, görme engelliler için geliştirdiği cep telefonu uygulaması ile büyük şehirlerde bağımsız dolaşmayı kolaylaştırıyor. Uygulama, yüksek hassasiyetli GPS takibi ve uzamsal 3 boyutlu seslerin verilerini bir araya getirerek artırılmış gerçeklik haritası oluşturuyor.

Görme engelli kullanıcılar için tasarlanan bu uygulama, doğru rotaya yönlendirme yapmak amacıyla “uzamsal ses” dalgalarını kullanıyor. SonarVision’ın kurucu ortağı ve CEO’su Nathan Daix, kullanıcının sese yönelmesiyle kolayca yön bulabileceğini belirtiyor.

Uygulama, Paris’te başarılı şekilde test edilmiş ve diğer büyük Avrupa başkentlerine kolayca adapte edilebilecek bir yapıya sahip. Genç start-up firma SonarVision, 2023 yılı sonuna kadar ürünü piyasaya sunmayı planlıyor.

Projenin arkasındaki 21st by CentraleSupelec girişimi, maddi ve manevi destek sağlayarak genç mühendislere yardımcı oluyor. Uygulama, aynı zamanda dünyanın en büyük start-up kampüsü olan Station F’de de yer alacak.

SonarVision’ın uygulaması, görme engelli kullanıcıların olağanüstü hassasiyetli bir GPS ile güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlamaktadır. Ayrıca, yolculuk sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı sezgisel uyarı özelliğine de sahiptir.

CEO Nathan Daix, mevcut GPS uygulamalarının görme engellilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığını ve SonarVision uygulamasının daha kesin ve kullanışlı bir çözüm sunduğunu vurguluyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com