Anasayfa » Avrupa’da Paylaşımlı Mobilite Yolculukları 2022’de %20 Arttı

Avrupa’da Paylaşımlı Mobilite Yolculukları 2022’de %20 Arttı

by mobilitehaber

Avrupa paylaşımlı mobilite sektörü, 2021’in aynı dönemine kıyasla bu yılın 3. çeyreğinde yolculuk seviyelerinde %20’lik bir artış gördü. Bu durum, Temmuz ve Eylül 2022 tarihleri arasında 33 önemli şehirde kiralık bisiklet, e-scooter, e-moped ve araba kullanıcı eğilimlerini analiz eden en son Fluctuo Avrupa Paylaşımlı Mobilite Endeksi’ne göre gerçekleşmiştir.  

İzlenen 33 şehirde şu anda 525.000’den fazla paylaşımlı araç bulunmaktadır. Bu araçların %55’ini e-scooterlar, %16’sını yanaşan bisikletler, %15’ini serbest yüzen bisikletler, %6’sını e-mopedler ve %7’sini otomobiller oluşturuyor.  Fluctuo’nun CEO’su ve Kurucu Ortağı Julien Chamussy yaptığı açıklamada

“Şehirlere ve mobilite profesyonellerine sektör hakkında daha eksiksiz bir vizyon sunmak için 11 şehir daha ekledik ve toplamda 33 şehri kapsadık. Son aylarda Avrupa’nın önüne çıkarılan sosyo-ekonomik engellere rağmen paylaşımlı mobilitenin büyümeye devam ettiğini görmek bizi heyecanlandırıyor. Başta serbest dolaşan bisikletler olmak üzere tüm modlar güçlü bir çeyrek geçirdi: geçen yıl binlerce elektrikli bisiklet sokaklara çıktı ve bunun sonucunda yolcu sayısı artıyor.” dedi.

Fluctuo, yolculuklardaki artışın nedenlerinden birinin filo boyutlarının 2021’in aynı döneminden bu yana %52 oranında artması olduğunu tespit etti. Veriler ayrıca daha fazla bisiklet altyapısına sahip şehirlerde insanların paylaşımlı bisiklet ve scooter kullanma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. 

Prag, geçen yıla kıyasla bu çeyrekteki yolculuklarda en büyük artışa tanık olurken, Oslo kişi başına en fazla yolculuğu kaydetmeye devam ediyor ve onu Lizbon ve Stockholm izliyor. Berlin, Paris (51.000), Hamburg (37.000), Brüksel (33.000), Milano (27.500) ve Londra’nın (27.000) önünde en çok paylaşımlı araca sahip şehir oldu (70.000).

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com