Anasayfa » Singapur’da Dizel Araç Dönemi Sona Eriyor

Singapur’da Dizel Araç Dönemi Sona Eriyor

by mobilitehaber

Singapur Kara Taşımacılığı Kurumu (LTA), Ulaştırma Bakanlığı’nın (MoT) 2021’de duyurduğu kuralı yürürlüğe koyuyor. 2025’ten itibaren yeni dizel araç ve taksi kayıtlarının durdurulması, sürdürülebilirliğe doğru büyük adımlar atmak ve ülkeyi daha çevre dostu hale getirmek için uzun vadeli bir plan olan Singapur Yeşil Planı 2030 kapsamındaki birçok hedeften biri olarak öne çıkıyor.

LTA, Klasik Araç Planı ve Eski Araç Planı kapsamında korunan ithal araçları yeni kısıtlamalardan muaf tutacak. Bu yılın sonuna kadar Singapur’da dizel araç tescil ettiren kişilerin Hak Sahipliği Sertifikalarını (COE) yenilemelerine izin verecek. COE, kişilere ülkede araç sahibi olma ve kullanma hakkı veren bir belgedir. Ancak Singapur, mümkün olduğunca çok sayıda insanı kirleten araçlarını kullanmaya devam etmekten caydırmak için yenilemelere daha yüksek yol vergileri koymayı planlıyor. Ülke, 10 yaşından büyük araçlar için yaşlarına göre %10-50 oranında yol vergisi ek ücreti alıyor.

Dizel Araç Sayısı Azalacak

CNA, bir endüstri kaynağına atıfta bulunarak, Singapur’daki dizel araç nüfusunun 2030’ların ortalarına kadar önemli ölçüde azalacağını bildiriyor. Şu anda ülkede 17.000’den fazla dizel binek araç yollarda bulunuyor, ancak birçok bayi yaklaşan yasak öncesinde yenilerini ithal etmeyi çoktan bıraktı. Mayıs ayı sonunda, saf dizel araçlar yollardaki tüm özel araçların yalnızca %2,7’sine katkıda bulunuyordu. LTA, 2021’den bu yana dizel araçların ve taksilerin yeni kayıtların %1’inden daha azını oluşturduğunu belirtiyor.

Singapur’un Temiz Enerji Vizyonu

Singapur’un vizyonu, 2040 yılına kadar tüm araçlarını daha temiz enerjiyle çalışacak şekilde dönüştürmektir. Ülke, 2030 yılına kadar 60.000 EV şarj istasyonu kurmayı planlıyor. EV’leri teşvik etmenin yanı sıra, daha fazla insanı toplu taşımacılığa geçmeye teşvik ediyor. Ada ülkesi, 2030 yılına kadar yoğun saatlerdeki yolculuklarının %75’inin toplu taşımayı kullanmasını ve bu sayıyı 2040 yılına kadar %80’in üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Singapur, dizel araçları aşamalı olarak devre dışı bırakma ve elektrikli araçları (EV’ler) teşvik etme konusundaki kararlılığıyla, çevre dostu ulaşım sistemine geçişte öncü bir rol üstleniyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com