Anasayfa » Stellantis ve CEA’dan 5 Yıllık İşbirliği: Yeni Nesil Batarya Hücreleri

Stellantis ve CEA’dan 5 Yıllık İşbirliği: Yeni Nesil Batarya Hücreleri

by mobilitehaber

Stellantis ve CEA’nın Yeni İşbirliği

Stellantis, Fransız araştırma kurumu CEA ile elektrikli araçlar için yeni nesil batarya hücrelerinin tasarımını hedefleyen 5 yıllık bir işbirliğine imza attı. Bu ortaklık, Stellantis’in Dare Forward 2030 hedeflerine ulaşmasını desteklerken, yeni nesil teknolojilere yatırım yapma çabasını da pekiştiriyor.

Yenilikçi Batarya Hücre Teknolojisi

Ortak araştırma programı, rekabetçi maliyetlerle yüksek performans, uzun ömür ve düşük karbon ayak izi hedefiyle gelişmiş batarya hücrelerinin tasarımını kapsıyor. CEA’nın enerji bölümü, karbondan arındırma için geliştirilmiş yeniliklerle endüstriye destek veriyor ve pazarda rekabet avantajı sağlıyor.

Stellantis’in Stratejik Hedefleri

Stellantis Baş Mühendislik ve Teknoloji Sorumlusu Ned Curic, işbirliğinin batarya teknolojisini hızlandıracağını ve temiz, güvenli, uygun fiyatlı mobilite sunma misyonlarını destekleyeceğine inandığını belirtti. Curic, farklı teknolojileri keşfederek ve dünya çapındaki prestijli araştırma kurumlarıyla işbirliği yaparak bu dönüşümde ön saflarda yer almak istediklerini vurguladı.

CEA’nın Rolü ve Hedefleri

CEA Enerji Bölümü Başkanı Philippe Stohr, CEA’nın li-ion bataryalar konusundaki 25 yılı aşkın uzmanlığıyla Stellantis’i destekleyeceğini ve bu işbirliğinin batarya hücreleri konusunda iddialı olduklarını ifade etti. Stohr, tasarımla üretimi hızlandırarak sınıfının en iyi hücre teknolojilerini geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Stellantis ve ortak girişim Gigafactory, daha uygun fiyatlı, yeni nesil elektrikli araç bataryaları sağlamayı hedefliyor. Araştırma programı, yenilikçi kimyalar, karbon ayak izi araştırması, batarya modellemesi, yakıt hücresi geliştirme, yaşam döngüsü değerlendirmesi ve bağlantı hizmetleri gibi alanlara odaklanıyor. Stellantis, 2038’e kadar net sıfır karbonlu bir şirket olmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com