Anasayfa » H2FLY: Sıvı Hidrojenle Çalışan Elektrikli Uçağın Dünyadaki İlk Pilotlu Uçuşu Gerçekleşti

H2FLY: Sıvı Hidrojenle Çalışan Elektrikli Uçağın Dünyadaki İlk Pilotlu Uçuşu Gerçekleşti

by mobilitehaber

Alman havacılık teknolojisi şirketi H2FLY, sıvı hidrojenle çalışan bir elektrikli uçağın uçuşunu başarıyla gerçekleştirerek önemli bir kilometre taşına imza attı. Bu başarı dünyada bir ilk. Sıfır emisyonlu uzun mesafeli uçuşlar için yeni fırsatlar sunuyor.

Merkezi Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan H2FLY, hidrojen elektrikli havacılık teknolojisi, özellikle de sıvı hidrojen geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Şirket, hidrojenle çalışan uçaklar için nitelikli bir tahrik sistemini pazara sunmayı hedefliyor. H2FLY, 2021 yılında H2FLY’yi satın alan elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) geliştiricisi Joby Aviation tarafından desteklenmektedir.

H2FLY, diğer sıfır emisyonlu havacılık şirketlerine kıyasla şimdiden birçok ilke imza attı. HY4 hidrojen elektrikli uçağı ilk uçuşunu 2016’da tamamladı ve 2022’de Almanya’da 77 millik bir yolculuk sırasında 7.000 fitin üzerinde uçarak bir dünya rekoru kırdı.

Hidrojen havacılığı alanında yaklaşık on yıllık bir deneyime sahip olan H2FLY, çok sayıda Alman bakanlığından ve AB hükümeti tarafından desteklenen havacılık uzmanlarından oluşan bir konsorsiyum olan Project HEAVEN’den mali destek aldı. HEAVEN Projesi, uçaklarda sıvı kriyojenik hidrojen kullanımının fizibilitesini göstermeyi amaçlamaktadır.

H2FLY, en son uçuş testi kampanyasında, ilk kez bir insan tarafından kullanılan HY4 demonstratör elektrikli uçağıyla dört ayrı uçuş gerçekleştirdi. Bu başarıyı farklı kılan şey, uçağın basınçlı gaz hidrojen depolaması (GH2) yerine kriyojenik olarak depolanmış sıvı hidrojen (LH2) ile güçlendirilmiş olmasıdır. LH2, önemli ölçüde daha hafif tank ağırlığı ve hacmi sağlayarak HY4 uçağının maksimum menzilini 750 km’den (466 mil) 1.500 km’ye (932 mil) potansiyel olarak iki katına çıkarmaktadır.

H2FLY’nin sıvı hidrojenle çalışan elektrikli bir uçağı pilot olarak kullanma başarısı, hidrojen bazlı havacılık için çığır açan bir an olarak görülüyor. Şirket şimdi ticari havacılığı karbondan arındırmak amacıyla teknolojisini bölgesel uçaklar ve diğer uygulamalar için ölçeklendirmeye odaklanmış durumda. H2FLY ayrıca uçaklara 27.000 feet’e kadar olan irtifalarda tam güç sağlaması beklenen yeni H2F-175 yakıt hücresi sistemlerini de geliştiriyor. Bu çalışma, H2FLY’nin Stuttgart Havalimanı’nda gelecek yıl açılacak olan Hidrojen Havacılık Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com