Anasayfa » Altyapı ve Mobilite: Çiçekler ve Arılar

Altyapı ve Mobilite: Çiçekler ve Arılar

by mobilitehaber

Yakıt ikmal istasyonlarının kurulmasında yaşanan ilerleme eksikliği, benzinli araç kullanıcılarını gelecekte araçlarını kullanamayacakları endişesine sürüklüyor. Toyota Hidrojen Fabrikası Başkanı Mitsumasa Yamagata, fosil yakıtlardan elektrik ve hidrojen çağına geçiş öngörüsünde bulundu ve sürecin karmaşıklığını vurguladı.

Toyota Hidrojen Fabrikası Başkanı Mitsumasa Yamagata

Mitsumasa Yamagata’nın Açıklamaları

  • Yakıt Çeşitleri ve Elektrik: Yamagata, sentetik yakıtlar ve biyoyakıtların elektrik kabiliyetleriyle etkili bir şekilde kullanılmasının önemini belirtti.
  • Hibrit ve Plug-in Hibrit Araçlar: Hibritlerin ve plug-in hibritlerin karbon nötrlüğüne daha hızlı ulaşmada yardımcı olabileceğine inandığını söyledi.
  • Brezilya Örneği: Brezilya’da tahıllardan yapılan biyoyakıt etanolün kullanımını örnek vererek, Japonya’daki benzin içeriğinde de belirli bir yüzdede bu etanolün bulunduğunu belirtti.
  • Hidrojen İstasyonları: Hidrojen ikmal istasyonlarının büyük bir zorluk teşkil ettiğini ve bu teknolojinin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Hidrojen Teknolojisinin Yaygınlaşması

Yamagata, Dünyanın ilk seri üretim yakıt hücreli aracı olan ve hidrojeni elektriğe dönüştürerek çalışan Mirai’yi ürettiklerini ve buradaki teknolojinin kullanımın hidrojenle çalışan araçların ağır hizmet tipi kamyonlar ve ticari araçlar için daha yaygın hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Böylece yakıt ikmal istasyonlarının da yaygınlaşmasını umduklarını ekledi.

Toyota Mirai (Dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıtlı aracı)

Yamagata, altyapı ve mobilitenin her zaman çiçekler ve arılar gibi el ele gitmesi gerektiğini, bu ilişkiyi yaratmak ve karbon nötr bir geleceği ilerletmek için birlikte çalışmanın önemini vurguladı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com