Anasayfa » Eskişehir’in Elektrikli Kamyonları!

Eskişehir’in Elektrikli Kamyonları!

Tepebaşı Belediyesi, yüzde 100 elektrikli ve yerli üretim özelliğine sahip çöp kamyonunu deneme ve test sürüşüne aldı. Ford Otosan tarafından üretilen elektrikli çöp kamyonunun test sürüşlerinin yapılması için Türkiye’de sadece Tepebaşı Belediyesi tercih edildi.

by mobilitehaber

Yeşil enerji denince akla gelen ilk şehirlerden biri olan Eskişehir, yine yeni bir ilke imza atıyor. Avrupa Yaşayan Laboratuvar Ağı’nın (Living Lab) Türkiye’deki ilk üyelerinden biri olan Tepebaşı Belediyesi deneysel iş geliştirme modelleri için şirketlerle birlikte çalışmayı sürdürürken bölgede yaşayanların hayatını kolaylaştıracak birçok proje ve uygulamaların gelişmesine de olanak sağlıyor.  

Bu kapsamda Tepebaşı Belediyesi, yerli üretim olan yüzde 100 elektrikli çöp kamyonunun test sürüşlerini ilçe genelinde başlatıyor.  

İlk ve yerli üretim olma özelliğine sahip yüzde 100 elektrikli çöp kamyonunun deneme ve test sürüşleri için yenilenebilir enerji konusunda hayata geçirdiği örnek projelere imza atan Tepebaşı Belediyesi tercih edildi. Elektrikli çöp kamyonu, gerek vardiya gerek taşıma kapasitesine sahip, diğer fosil araçlara göre atik ve çevik olmasının yanı sıra oldukça sessiz ve çevre dostu araç olma özelliği taşıyor.  

Tüm diğer kentlere örnek olması beklenen elektrikli çöp kamyonun test kullanımı Tepebaşı bölgesinde gerçekleşecek. Test sürecinin sona ermesi ile yerli üretim elektrikli çöp kamyonunun tüm kentte ve ülke genelinde kullanılmasının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Öte yandan Tepebaşı Belediyesi’nin birinci nesil Türkiye’deki ilk ve tek akıllı şehir projesini Remourban kapsamında bünyesine kattığı 4 adet yüzde 100 elektrikli otobüs, 22 adet hibrit araç ve Paylaşımlı Bisiklet Sisteminde yer alan 30 adet bisiklet ile Tepebaşı halkına kamusal ulaşım ve servis hizmeti vermeyi sürdürüyor.

Remourban Projesi

Remourban Projesi’nin hedefleri say say bitmiyor. Özet geçecek olursak teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak enerji ve ulaşım sektörlerini birbirine kaynaştırmak ve yenilikçi bir bakış açısıyla kentsel dönüşüm modellerini yaygınlaştırarak kent halkının yaşam kalitesini artırmaktır. Her vatandaş kentsel dönüşüm zincirinin birer halkası olacak ve aynı zamanda bu dönüşümden faydalanacaklardır.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek olan projenin toplam bütçesi 23,8 Milyon Euro, Tepebaşı Belediyesi’nin bu bütçeden almaya hak kazandığı miktar ise 5 Milyon Euro’dur. 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com