Anasayfa » CATL, 2027 yılında ilk kez küçük miktarlarda saf katı hal pilleri üretmeyi hedefliyor

CATL, 2027 yılında ilk kez küçük miktarlarda saf katı hal pilleri üretmeyi hedefliyor

by mobilitehaber

CATL, 2027 yılında ilk kez küçük miktarlarda saf katı hal pilleri üretmeyi hedefliyor. Şirket temsilcisi, büyük ölçekli üretimin “hala zorlu” olduğunu vurguluyor. Bu, dünyanın en büyük elektrikli otomobil aküsü üreticisinin, ilk kez katı hal akülerinin piyasaya sürülmesi için bir takvim belirlediğini gösteriyor.

Wu Kai adlı kıdemli bir CATL bilim insanı, dün Şangay’daki Çin Uluslararası Pil Fuarı’nda (CIBF), CATL’nin 2027 yılına kadar küçük ölçekli katı hal pilleri üretimini hedeflediğini duyurdu. Kendisi, CN EV Post gibi Çin portallarında alıntılanıyor teknolojinin ve üretim sürecinin olgunluk düzeyinin şu anda 1’den 9’a kadar 4’te sınıflandırılabildiğini söyleyen CATL, 2027’de katı hal pil üretimine eşdeğer olan 7 ila 8 arasında olmayı hedefliyor. küçük miktarlar. Potansiyel seri üretimle ilgili olarak Wu, maliyetler de dahil olmak üzere zorlukların devam ettiğini söyledi.

Wu’ya göre katı hal piller, özellikle enerji yoğunluğu açısından büyük bir potansiyele sahip ve bunun 500 Wh/kg’a ulaşması bekleniyor. Şu anda sıvı elektrolitli lityum iyon piller 350 Wh/kg sınırına ulaşıyor. Wu’nun “Gelişmeye devam etmek zor” dediği aktarılıyor. CATL, Pekin’deki Auto China fuarında, elektrikli otomobillerin 1.000 kilometreden fazla menzil elde etmesine yardımcı olmak üzere tasarlanan yeni Shenxing Plus LFP aküsünü tanıttı.

CATL, on yılı aşkın bir süredir katı hal pillerinin araştırma ve geliştirmesinde yer almaktadır. Wu’ya göre 1000’e yakın çalışanı olan bir Ar-Ge ekibi şu anda katı hal piller ve yeni pil sistemleri üzerinde çalışıyor. Üniversiteler ve pil endüstrisindeki diğer oyuncularla yapılacak işbirliklerinin de konuyu ilerletmesi amaçlanıyor.

Çinli Batarya ve Otomobil Üreticileri, Katı Hal Pil İşbirliği Kurarak Elektrikli Araç Pazarını Dönüştürmeyi Hedefliyor

Yılın başında, ekonomi gazetesi Nikkei Asia, bir dizi büyük Çinli batarya ve otomobil üreticisinin , katı hal pillerinin ticarileşmesini ortaklaşa ilerletmek için bir ittifak kurduğunu ortaya çıkardı . Bunların arasında CATL de var. Çin hükümetinin ittifakın başlatıcısı olduğu söyleniyor. Çin All-Solid-State Battery Collaborative Innovation Platform (CASIP) adlı konsorsiyum, rekabetçi katı hal pilleri geliştirip üretmek ve 2030 yılına kadar bir tedarik zinciri oluşturmak amacıyla Ocak ayında kuruldu. Nikkei Asia’ya göre ittifakta CATL’nin yanı sıra pil üreticileri CALB, EVE Energy, SVOLT, Gotion High-Tech ve BYD pil yan kuruluşu FinDreams Battery yer alıyor. Ayrıca otomotiv endüstrisinden devlete ait birçok üreticinin yanı sıra özel şirketler BYD ve Nio da bulunmaktadır. Diğer aktörler arasında hükümetten ve akademisyenlerden temsilciler yer alıyor. Japon gazetesine göre “devlet destekli etkili fonlar da CASIP üyelik listesinde yer alıyor”.

Çin teknik liderliği sürdürmek istiyor Ocak ayındaki açılış töreninde konuşma yapanlar arasında Tsinghua Üniversitesi’nden profesör Ouyang Minggao da vardı. Nikkei Asia bu konuşmadan şu bölümü aktarıyor: “Tamamen katı hal pil teknolojisinin Çin’in otomotiv pillerindeki avantajını alt üst etmesi riskine hazırlıklı olmamız gerekiyor. Şunları ekledi: “Yapay zeka, malzeme araştırma ve geliştirme yöntemimizi değiştiriyor ve tamamen katı hal pil Ar-Ge’sinin hızını büyük ölçüde artıracak. 2030 yılı civarında, tamamen katı hal pillerin sanayileşmesine yönelik bir atılım gerçekleştirme şansımız artacak.”

Ergo, Çin’in elektrikli otomobil akülerindeki pazar lideri konumunun, katı hal akülerine yönelik teknolojik bir atılımla sarsılmasını istemiyor. Bu çerçevede, yeni konsorsiyum öncelikli olarak temel araştırmalara, temel teknolojilere, katı hal bataryalı elektrikli araçların ortak geliştirilmesine ve üretilmesine ve buna uygun bir tedarik zincirinin kurulmasına odaklanacak. Pekin’den koordine edilen projenin, pazar payı için agresif bir şekilde mücadele eden rakipleri bir araya getirdiğini vurgulamak gerekiyor.

Nikkei Asia’nın aktardığı bir örnek, CATL’nin rakipleri CALB ve Svolt’a patent ihlali nedeniyle dava açmasıdır. Rakipler, Çin endüstrisini geride bırakabilecek katı hal pil teknolojisini ticarileştirmek için Güney Kore, Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da başlatılan girişimleri bir araya getiriyor. Örneğin Toyota, katı hal bataryalı ilk elektrikli otomobilleri 2027/28’de piyasaya sürmek isterken, Nissan da bunu 2028 mali yılında yapmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com