Anasayfa » Amerikan Şirketi Joby Aviation, Dubai’nin Hava Taksilerini İşletecek

Amerikan Şirketi Joby Aviation, Dubai’nin Hava Taksilerini İşletecek

by mobilitehaber

ABD’li şirket Joby Aviation, Dubai Karayolu ve Ulaşım Otoritesi (RTA) ile 2026’nın başlarında uçan taksi hizmeti başlatmak için kesin bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, Joby’ye altı yıl boyunca Dubai’de hava taksileri işletmek için münhasır haklar veriyor.

Joby’nin tamamen elektrikli uçağında bir pilot ve dört yolcu için yer bulunuyor. 200 mil/saat (322 km/saat) azami hıza sahiptir. Şirket, Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan Palm Jumeirah’a yapılacak bir yolculuğun bu nedenle “arabayla 45 dakikaya kıyasla yalnızca 10 dakika sürmesi” gerektiğini yazıyor.

Skyports şirketi de anlaşmanın bir parçası. Şehir genelinde dört vertiportun tasarlanması, inşa edilmesi ve işletilmesiyle görevlendirildi. Bunlar özellikle Dubai Uluslararası Havaalanı (DXB), Palm Jumeirah, Dubai Marina ve Dubai Downtown’da yer alacak. JoeBen Bevirt, “Bugünkü dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, bir hava taksi hizmetini başarılı bir şekilde başlatmak için gereken üç bileşenin tümünü sunuyor: operasyonlara giden kesin bir yol, özel ortaklar tarafından desteklenen iyi konumlandırılmış altyapı ve anlamlı yolculuklar sunacak kapasite ve menzile sahip bir uçak” diyor

JoeBen Bevirt Joby Aviation’ın kurucusu ve CEO’su. “2025 gibi erken bir tarihte Dubai’de yaşayanlar ve ziyaretçiler için inanılmaz bir deneyim sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz ve hizmetimizin daha geniş BAE genelinde genişletilmesi için temelleri atmaktan heyecan duyuyoruz.” Bir yandan not: Bevirt “2025 gibi erken bir tarihten” bahsederken, basın bülteninde tamamen elektrikli hava taksi hizmetinin olası başlangıç ​​tarihi olarak “2026 başı”ndan bahsediliyor.

Joby, ABD’de Haziran 2023’te ilk pilot uçağı için test uçuşlarının yapılmasına olanak tanıyan Özel Uçuşa Elverişlilik Sertifikası aldı. Şirket, uçağının müşterilere teslim edilen ilk eVTOL olmasını bekliyor. Joby’nin en büyük hissedarı Toyota’dır. Japon otomobil üreticisi Kaliforniyalı şirkete 400 milyon dolar yatırım yaptı. Toyota ve Joby ayrıca yakın zamanda güç aktarma organları ve çalıştırma bileşenlerinin tedariki için uzun vadeli bir anlaşma imzaladı . Bunlar, Toyota’nın sözleşmeye dayalı olarak ürettiği, Joby tarafından geliştirilen parçalardır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com