Anasayfa » Honda , Elektrikli Araçlar İçin 11 Milyar Dolarlık Fabrika Kuruyor

Honda , Elektrikli Araçlar İçin 11 Milyar Dolarlık Fabrika Kuruyor

by mobilitehaber

Honda Motor Co., Ltd. , Kanada’da girişim ortaklarının yatırımları da dahil olmak üzere yaklaşık 15 milyar Kanada Doları (11 milyar dolar) yatırımla kapsamlı bir EV değer zinciri oluşturmayı planladığını duyurdu. Bu yatırım, EV tedarik sistemi ve Kuzey Amerika’da gelecekte yaşanacak EV talebindeki artışa hazırlanmayı planlıyor.

Honda, Ontario’da yenilikçi ve çevreye duyarlı bir Honda EV tesisi ve bağımsız bir Honda EV akü fabrikası inşa etmek için gereklilikleri değerlendirmeye başladı. Önerilen Honda EV değer zinciri aynı zamanda POSCO Future M Co., Ltd. ile ortak girişim ortaklığı yoluyla bir katot aktif malzeme ve öncül (CAM/pCAM) işleme tesisini ve Asahi Kasei Corporation ile girişim ortaklığı yoluyla bir separatör tesisini de içerecek.

Elektrikli araç üretiminin 2028’de başlaması bekleniyor. EV tesisi tam olarak faaliyete geçtiğinde yılda 240.000 EV üretim kapasitesine sahip olacak ve EV batarya tesisi yılda 36 GWh kapasiteye sahip olacak. Yeni tesisler, Ontario’daki mevcut iki üretim tesisinde 4.200 çalışanın mevcut istihdam düzeyini güvence altına almanın yanı sıra, EV ve EV batarya üretim tesislerine en az 1.000 yeni çalışan ekleyecektir.

Honda, yatırımının kapsamını değerlendirme ve girişim ortaklarıyla görüşmeleri tamamlama sürecini başlattı. Bu çalışmanın önümüzdeki altı ay içinde tamamlanması bekleniyor ve o tarihte daha fazla ayrıntı paylaşılacak.

Kuzey Amerika Elektrikli Araç Stratejisi

Honda, 2050 yılına kadar tüm ürünleri ve kurumsal faaliyetlerinde karbon nötrlüğü gerçekleştirmeye çalışıyor ve 2040 yılına kadar elektrik ve hidrojenli araçların, satışlarının %100’ünü temsil etmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için Honda, dünya çapında cazip ürünler sunmayı sürdürecek.

Honda, Kuzey Amerika’da bu elektrifikasyon hedefine ulaşmanın ilk adımı olarak, ABD’nin Ohio eyaletindeki mevcut otomobil üretim tesislerini, mevcut tesislerin yeniden düzenlenmesi ve 700 milyon ABD Doları tutarında bir yatırım da dahil olmak üzere üretim için EV Merkezi olarak konumlandırdı. 4,4 milyar ABD doları beklenen yatırımla LG Energy Solution ile ortak girişim olan EV pil tesisinin inşası.

Ohio EV merkezi, gelecekteki EV ve EV batarya üretiminin temelini oluşturacak ve Ontario, Kanada’daki yeni EV montajı ve batarya fabrikaları da dahil olmak üzere Kuzey Amerika’daki diğer Honda fabrikalarıyla bilgi ve uzmanlık paylaşımında bulunacak. Honda, EV üretiminin 2025 sonlarında Marysville Otomobil Fabrikasında başlamasını bekliyor.

Honda, Kanada‘daki EV üretiminin tüm yönlerini içeren kapsamlı bir EV değer zinciri kurmak için çalışacak. Honda, Ohio EV Merkezi’nde öğrenilen EV üretim bilgisini Kanada’daki bol miktarda kaynak ve temiz enerjiyle birleştirerek EV’lerinin maliyet rekabetçiliğini artırmayı hedefliyor.

Bu girişimin bir parçası olarak Honda, pillerin ikincil kullanımına ve geri dönüşümüne odaklanarak, pil ömrünün tamamı boyunca düşük karbonlu değer yaratmayı hedefliyor. Bu adım, Honda’nın sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlarken aynı zamanda karlı bir iş modeli oluşturmasını sağlayacak.

Honda Global CEO’su Toshihiro Mibe’nin açıklaması :

“Honda, 2050 karbon nötrlüğü hedefimizin gerçekleştirilmesine yönelik küresel girişimlerimizde ilerleme kaydediyor. Kuzey Amerika’da, ABD’de EV üretim yeteneğimizi oluşturma girişiminin ardından, Kanada ve Ontario hükümetlerinin desteğiyle Kanada’da kapsamlı bir EV değer zincirinin kurulmasına yönelik resmi görüşmelere başlayacağız. Kuzey Amerika’da elektrikli araç talebinin gelecekte artmasını göz önünde bulundurarak elektrikli araç tedarik sistemimizi ve yeteneğimizi güçlendireceğiz.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com