Anasayfa » Tesla’dan Elektrikli Araçlar İçin Kablosuz Şarj Girişimi

Tesla’dan Elektrikli Araçlar İçin Kablosuz Şarj Girişimi

by mobilitehaber

Tesla birkaç ay önce araçları için kablosuz şarj imkanı sunmayı planladığını ima etmişti. Şirketin son satın almalarından biri, bunu mümkün kılmak için ihtiyaç duyduğu teknolojiye ulaşmasına yardımcı olabilir.

Henüz kamuoyuna bir açıklama yapılmamış olsa da Tesla’nın kısa bir süre önce kablosuz şarj uygulamaları konusunda uzmanlaşmış bir Alman şirketi olan Wiferion’u satın aldığı görülüyor. Satın alma Teslarati tarafından Alman TeslaMag sitesine atıfta bulunularak tespit edildi.

TeslaMag, küçük şirketin 2016 yılında Blue Inductive olarak kurulduğunu ve 2019 yılında yeniden adlandırıldığını bildirdi. Wiferion kısa süre önce web sitesinin altbilgisini “Tesla Engineering Germany GmbH 2023” olarak güncelledi.

Wiferion geçtiğimiz yaz ABD merkezli kablosuz şarj patentinin sahibi WiTricity ile endüstriyel kablosuz şarj uygulamalarına ilişkin bir lisans anlaşması imzalamış ve o dönemde kendisini “endüstriyel e-araçlar için mobil, kablosuz güç kaynakları konusunda lider çözüm sağlayıcı” olarak tanımlamıştı. Bu anlaşmayla ilgili açıklamada da belirtildiği gibi, şirketin teknolojisi endüstriyel otomasyon ve endüstriyel araçlara çalışma süresinde %32’lik bir artış sağlayabilir ve şarj işlemi vardiya sonunda değil iş akışının bir parçası olarak “süreç içinde” gerçekleştirilebilir.

Alman şirketin sitesinde kablosuz şarj için endüstriyel uygulama yelpazesinin yanı sıra Otonom Mobil Robotlar için uygulamaları da vurgulanıyor. Tesla’nın bu teknolojiyi araçlarını şarj etmek için mi, Optimus Prime robotu için mi yoksa başka bir üretim yeniden başlatması için fabrika robotları için mi kullanmayı planladığı belli değil.

Bu hamlenin arkasındaki niyet henüz ilgili şirketlerden herhangi biri tarafından netleştirilmemiş veya onaylanmamış olsa da Tesla, teknolojinin planlarında olduğunu ve muhtemelen doğrudan otomobilleriyle bağlantılı olacağını güçlü bir şekilde ima etti. Bu yılın başlarında, Mart ayındaki Yatırımcı Günü’nün bir parçası olarak Tesla, Tesla’nın “havalı şeyler yapmayı unutamayacağını” öne süren bir slaytın parçası olarak, garaja park edilmiş bir Model S’in altına yerleştirilmiş kablosuz şarj pedi gibi görünen bir şeyle dalga geçti.

WiTricity, teknolojisini hem bir Tesla Model 3’e hem de bir Ford Mustang Mach-E’ye tanıtım amacıyla yerleştirdi ve en azından bu yılın başlarında, Güney Kore pazarındaki Genesis GV60’ta Çin dışındaki bir orijinal ekipman uygulamasında teknolojisini tedarik eden tek şirket olarak kaldı.

WiTricity, Green Car Reports’a verdiği yanıtın bir parçası olarak, “WiTricity güvenli, verimli ve endüstri standardı kablosuz elektrikli araç şarj çözümleri geliştirmede ön saflarda yer almıştır ve lisans sahibimiz Wiferion’un artık Tesla gibi bir endüstri lideriyle ilişkili olmasından gurur duyuyoruz” dedi. “Bu satın alma, kablosuz şarjın otomotiv endüstrisindeki artan öneminin altını çiziyor.”

Kablosuz şarj, sürücülerin her gece fişe takmayı hatırlamaları gerekmediğinden, elektrikli araç sahiplerini cezbedebilecek kolaylık faktörüne sahip; sürücülerin aracı bir şarj pedinin üzerine ortalayarak park etmeleri gerek. Bu teknoloji, Stellantis’in Ram 1500 REV elektrikli kamyonu için geliştirdiği üretime bağlı Ram Charge endüktif şarj robotu gibi bazı göz alıcı konseptlere yol açtı bile.

Kablosuz şarj, Tesla CEO’su Elon Musk’ın uzun zamandır Tam Kendi Kendine Sürüş işlevinin bir sonucu olarak önerdiği gelir getiren robotaksiler gibi kendi kendine giden araçların çalışma süresini de artırabilir. Alternatif olarak Tesla, prototip yılan şarj cihazı veya Tesla batarya değişimi gibi diğer yaklaşımları da geri getirebilir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com