Anasayfa » MAGicALL, CityAirbus NextGen eVTOL için Elektrikli Motorlar Geliştirecek

MAGicALL, CityAirbus NextGen eVTOL için Elektrikli Motorlar Geliştirecek

by mobilitehaber

Airbus kentsel hava hareketliliği başkanı Joerg Mueller,

“CityAirbus NextGen’in elektrikli tahrik sisteminin geliştirilmesinde MAGicALL’un deneyiminden faydalanmaktan gurur duyuyoruz. Elektrik motorları prototipimizin önemli bir bileşenidir: MAGiDRIVE’ın yüksek torku ve düşük ağırlığının yanı sıra sağlam tasarımı, uçağın genel verimliliği üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olacak.” dedi

Airbus’a göre, motor ve kontrol sistemi tamamen kapalı, hava soğutmalı bir tahrik ünitesinin parçası olarak uçağın mimarisine uyacak.

Airbus ayrıca, CityAirbus NextGen uçağının geliştirilmesinde temel olarak CityAirbus demonstratörü ile birlikte kullandığı uçaklardan biri olan önceki Vahana demonstratörü için elektrik motorları tedarik etmek üzere Kaliforniya merkezli şirketle sözleşme yapmıştı.

Şirket Eylül ayında, Airbus’ın 2025’ten itibaren Avrupa havacılık otoritelerinden tip sertifikasyonu için başvurmayı planladığı, 80 kilometre menzile ve 120 km/saat seyir hızına sahip dört koltuklu bir eVTOL uçağı olan CityAirbus NextGen’i tanıttı.

Havacılık şirketi, MAGicALL’a ek olarak, sabit kanatlı uçağın geliştirilmesi için Spirit AeroSystems’i ve bağımsız uçuş kontrol bilgisayarları için Thales ve Diehl Aerospace’i seçti.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com