Anasayfa » Archer Aviation eVTOL Uçuşlarına Başlamak İçin FAA’dan Onay Aldı

Archer Aviation eVTOL Uçuşlarına Başlamak İçin FAA’dan Onay Aldı

by mobilitehaber

eVTOL geliştiricisi Archer Aviation, FAA’dan uçuşa elverişlilik sertifikası ve Stellantis ve United gibi bazı büyük isimlerden yeni bir yatırım turu da dahil olmak üzere üç önemli güncellemeyle tamamlanan heyecan verici bir Q2 2023 finansal sonuç çağrısı paylaştı.

Archer Aviation ($ACHR) elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı geliştiricisi olup, geçtiğimiz Aralık ayında tanıttığı benzersiz görünümlü “Midnight” uçağını havaya kaldırmaya yaklaşmaya devam ediyor.

Sadece beş yıl önceki kuruluşundan bu yana Archer Aviation, United Airlines ve ABD Hava Kuvvetleri ile iş ilişkileri ve önemli yatırımlar kurdu – yakın zamanda ABD Savunma Bakanlığı’ndan 142 milyon dolara kadar bir eVTOL satın alma sözleşmesi sağlayan bir ortaklık.

Archer’a uzun süredir yatırım yapan bir diğer şirket de, Midnight eVTOL’lerin ABD topraklarında Covington, Georgia’daki yeni bir tesiste üretilmesine özel olarak yardımcı olacağını açıklayan çok uluslu otomotiv şirketi Stellantis oldu. Haziran ayı itibariyle Archer tarafından yapılan ve Stellantis’in eVTOL geliştiricisindeki hissesini arttırmak için ek hisse alımını da içeren bir güncellemeye göre tesisin ilerlemesi “yürütme aşamasına” girmişti.

Midnight eVTOL prototiplerinin montaj hatlarından çıkmaya başlamasıyla birlikte Archer Aviation, planlandığı gibi 2025 yılına kadar ticari operasyonlara ulaşmaya hazır görünüyor. Şirketin son 2. çeyrek raporu da arayışlarına daha fazla güven aşılamalı. İşte son durum.

Archer Aviation’ın finansmanı bugüne kadar 1 milyar doları aştı

Archer’ın 2Ç 2023 mali raporunu takiben yaptığı açıklamaya göre, Stellantis liderliğinde 215 milyon dolarlık ek bir sermaye yatırımı sağladı ve Boeing, United ve ARK Invest gibi diğer önemli şirketleri de dahil etti. Archer, bugüne kadar toplam finansmanının 1,1 milyar doların üzerinde olduğunu ve ölçeklendirmek için bol miktarda pist sunduğunu söylüyor.

Yatırımcılarla yaptığı görüşme sırasında Archer ayrıca Midnight eVTOL’un Federal Havacılık İdaresi’nden Özel Uçuşa Elverişlilik Sertifikasını aldığını, yani uçağın tüm FAA güvenlik gereksinimlerini karşıladığını ve uçuş testlerine başlayabileceğini bildirdi. Archer, 2024 yılının başlarında Midnight uçağının FAA ile pilotlu “kredi için” testine hazırlanırken bu testlerin birkaç hafta içinde başlamasını beklediğini söyleyerek devam etti. Archer Aviation kurucusu ve CEO’su Adam Goldstein’a göre:

Son çeyrekte, ABD hükümetinin eVTOL uçaklarının ticarileştirilmesinde Amerika'nın öncülük edeceğine dair sarsılmaz bir taahhütte bulunduğunu, FAA'nın eVTOL uçaklarının 2025 yılında ABD'de faaliyete geçmesi için zaman çizelgesini onayladığını ve mobilite endüstrisinin liderleri Stellantis, United Airlines ve Boeing'in Archer'ın geleceğine yatırım yapmak için bir araya geldiğini gördük. Sektörümüzün ilerleme hızı eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde. Ekibimizin sıkı çalışması ve özverisi bizi bu heyecan verici ana getirdi ve Midnight'ın yükselişini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Son olarak Boeing, 2. çeyrek raporu sırasında yapılan üçüncü büyük duyurunun bir parçasıydı. Şirketin Archer’ın son yatırım turuna katılımı, Archer’ın daha önce Boeing’i “karalama kampanyası” iddiasıyla dava ettiği aylar süren davanın ardından gerçekleşti. Otonom havacılık ve Boeing iştiraki Wisk’in yanı sıra her iki taraf da uzlaşmaya vardıklarını ve “AAM endüstrisinin büyümesini ve gelişmesini dört gözle bekleyen” bir işbirliğine başladıklarını duyurdu.

30 Haziran 2023 itibariyle Archer’ın 407,6 milyon dolar nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com