Anasayfa » Tesla’nın Türkiye’ye Girişi Sancılı Oldu

Tesla’nın Türkiye’ye Girişi Sancılı Oldu

by mobilitehaber

Geçtiğimiz haftalarda Tesla‘nın Model Y‘si Türkiye’de piyasaya sürülmüş ancak araya giren ÖTV zammı yüzünden gümrükte takılmıştı. Ancak ÖTV farkının müşteriler tarafından ödenmesine rağmen araçlar teslim alınamayınca akıllarda soru işaretleri oluşmuştu. Bu süreçte TSE kontrollerinin ve bir dizi bürokratik engellerin üstesinden gelmeyi başaran Tesla Model Y, hala sendeliyor olsa da sonunda yollardaki yerini almaya başladı.

Tesla Model Y

Tesla araçlar hakkındaki A’dan Z’ye Tesla başlıklı detaylı yazımıza bakmanızı öneririz.

Türkiye’ye ilk ve tek olarak gelecek olan bu model, önceki versiyonlarına nazaran boyu daha alçak. Ancak bu modeli asıl ön plana çıkaran şey derisinin altında gizli. Son teknoloji süspansiyonu ve ön aksında bulunan ikincil motoruyla yollarda daha hırçın olacak gibi görünüyor.

0’dan 100’e 3.7 saniyede çıktığı varsayılsa da Tesla’nın bu tarz verileri vermekte utangaç olması bu rakamın değişebileceğini gösteriyor.

Ayrıca tek şarjda 514km’ye kadar menzili bulunuyor.

Türkiye’de Model Y

Cüzi sayılabilecek ₺10.000 ön sipariş ücreti ile 3 farklı varyantından birine sahip olabiliyorsunuz. Bu varyantların ise aralarında performans ve verimlilik farkları bulunuyor. Bu model ve dahilindeki 3 varyant haricinde diğer modeller Türkiye’ye henüz gelmiş bulunmuyor.

Edirne, Ankara, Bolu ve İstanbul’da 8’er DC olmak üzere Tesla hızlı şarj noktaları da tüm elektrikli otomobil kullanıcılarının hizmetine giriyor.

İstasyonlarda 1 kWh şarj ücreti Tesla modelleri için ₺6,9 ile ₺7,7 arasında diğer marka elektrikli araçların şarj ücreti ise ₺8,6 olacak.

Tesla’nın ÖTV krizi ve iade yağmuru

Rekabet ettiği markalara göre cüzi fiyatı ve tatmin eden fiyatıyla dünyada ses getiren bu modelin Türkiye’ye girişi biraz sancılı oldu. Kötü bir zamanlamayla piyasaya atılan model ÖTV zammına tosladı. Bu yüzden bir anda dudak uçuklatan sayılara ulaşan araçlar ön sipariş veren herkesi hem üzdü hem de mağdur bıraktı. Gümrükte takılan 1000’i aşkın aracın ancak yarısının ÖTV farkı ödenip yeni sahiplerinin eline ulaştırılmak üzere yola çıktı. Kalan yarısı ise iadesi talep edilmek üzere bekletilmeye devam etti. Bu yüzden forum sitelerinde birçok tartışma çıktı.

Ancak bu kadarla da kalmıyor. ÖTV farkının ödendiği araçların sahiplerine ulaşması da oldukça zaman almakta. Online ödeme ve kapıya teslim gibi seçenekler sunuluyor olsa da aracın alıcıya ulaşması haftaları bulabiliyor.

Tesla‘nın şu an dünya çapında uzun bir bekleme sırası bulunmakta. Türkiye’ye ulaştırılan araçlar haftada 3.000 üretime imza atan Berlin’deki Tesla Gigafactory‘de imal ediliyor. Uzun bekleme sırası hesaba katılınca geç ulaşan araçların nedeni daha anlaşılabilir oluyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com