Anasayfa » A’dan Z’ye Tesla

A’dan Z’ye Tesla

Tesla'yı hepimiz biliyoruz... ama ne kadar?

by mobilitehaber

Dünden Bugüne Mobilite

  • Tesla, elektrikli araç, konut ve şebeke ölçekli pil enerji depolaması, güneş paneli, güneş enerjili kiremitler ve alakalı ürünler üretiyor.
  • Piyasa değeri 840 milyar doları aşan Tesla, dünyanın en değerli şirketlerinden biri konumunda.
  • Tesla şu anda biri Çin'de diğeri Almanya'da olmak üzere beş dev-fabrika dahil 19 fabrika işletiyor.

    Tesla, uluslararası bir Amerikan otomotiv ve temiz enerji şirketidir.

    Şirket, elektrikli araçlar (otomobil ve kamyon), konut ve şebeke ölçekli akü enerji depolaması, güneş panelleri, güneş enerjili kiremitler ve ilişkili mal ve hizmetleri geliştirmekte ve üretmektedir.

2021’de dünya çapında en çok akülü ve fişli elektrikli aracı satan firma oldu. Aynı zamanda o yıl akülü pazarın yüzde 21’ini ve fişli-elektrikli araç pazarının yüzde 14’ünü oluşturdu.

Tesla ayrıca, yan kuruluşu Tesla Energy aracılığıyla ABD’de önemli miktarda fotovoltaik sistem üretip kuruyor. 2021’de 3,99 gigawatt saat (GWh) pil enerji depolama sistemiyle Tesla Energy, aynı zamanda bu tür sistemlerin dünya çapındaki en büyük tedarikçileri arasında yer alıyor.

Martin Eberhard ve Marc Tarpenning, Temmuz 2003'te Tesla Motors'u kurdu. Mucit ve elektrik mühendisi Nikola Tesla'nın isim babası olmasına karar verildi. Şubat 2004'teki 6,5 milyon dolarlık yatırımla Elon Musk, şirketin en büyük hissedarı oldu. 2008 Yılında CEO görevini üstlendi. Musk, Tesla'nın nihai hedefinin güneş enerjisini ve elektrikli araçları birincil kaynak olarak kullanarak çevre dostu enerjiye ve ulaşıma geçişi hızlandırmak olduğunu iddia ediyor.

Tesla‘nın ilk araç modeli olan Roadster spor otomobil 2008 yılında piyasaya sürüldü. Model S Sedan 2012’de, Model X SUV 2015’te, Model 3 Sedan 2017’de ve Model Y Crossover 2020’de piyasaya sürüldü. Model 3, dünya çapında bir milyon adet satan ilk elektrikli araç oldu ve Haziran 2021’de tüm zamanların en çok satan fişli-elektrikli aracı oldu. Ekim 2021’de Tesla, Amerikan tarihinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip altıncı şirket ve 1 trilyon doları aşan en hızlı ikinci şirket konumuna fırladı.

Tesla, CEO’su Elon Musk’un polemik yaratan açıklamaları bir yana; ihbarcı misillemesi, işçi hakları ihlalleri ve ürün bazında tehlikeli teknik sorunların iddialarından kaynaklanan birçok dava, lağvolma ve hükümet incelemesi tehditleriyle karşı karşıya kalmış, kamuoyunda hararetli tartışmalara konu olmuştur.

Tesla Nerede Üretiliyor?

Tesla şu anda biri Çin’de diğeri Almanya’da olmak üzere beş dev-fabrika dahil 19 fabrika işletiyor.

Eskiden NUMMI tesisi olan Kaliforniya’daki Fremont Fabrikası artık Tesla montaj tesisine ev sahipliği yapıyor. General Motors tesisi ilk olarak 1962’de açtı ve 1984’ten itibaren GM ve Toyota ortaklığıyla yürütüldü. Tesla, 2010 yılında boşaltılan fabrikayı aynı yıl satın aldı. 

2016’da ise Nevada eyaletinin ilk batarya üretim merkezi kuruldu. Panasonic ile işbirliği içinde üretilen powerwalls, powerpacks ve megapacks, pil hücreleri ve Model 3 pil paketleri ve aktarma organlarının tümü Gigafactory Nevada’da (eski adıyla Gigafactory 1) üretilmektedir. Belediye ve eyalet hükümetleri, kendi bölgelerinde açılması karşılığında Tesla’nın on yıl boyunca vergiden muaf olmasını kılan büyük sübvansiyonlar sağladı.

Tesla, şu anda Gigafactory Texas olarak bilinen Gigafactory 5’in yeri olarak 23 Temmuz 2020’de Austin, Teksas’ı seçti. Giga Texas, Tesla Cybertruck ve Tesla Semi’nin birincil fabrikası ve Doğu Amerika Birleşik Devletleri için Model 3 ve Model Y araçlarının üretimini sağlayacak. Tesla, yaklaşık Giga Texas projesinin resmi lansmanı olan Siber Rodeo etkinliğini 15.000 misafirin katılımıyla 7 Nisan 2022’de gerçekleştirdi.

Tesla, 2021’de Kaliforniya’nın Lathrop bölgesine yakın eski bir dağıtım tesisi satın aldı ve Megapacks üretmek için bir Mega-Fabrika inşa etmeyi planlıyor. 2022 yılında faaliyete geçen tesis, prizmatik lityum demir fosfat pil kullanan yeni nesil Megapack’ler üretmektedir.

Tesla, 2016 yılında Avrupa’da bir otomobil ve akü fabrikası kurmayı planladığını duyurdu. Birkaç ülke ev sahibi olmak için gönüllü oldu ve sonunda Kasım 2019’da Almanya seçildi. 22 Mart 2022’de Tesla’nın “Gigafactory Berlin-Brandenburg” adlı ilk Avrupalı dev-fabrikası, araç aküleri de dahil yılda 500.000 elektrikli araç üretme kapasitesiyle açıldı.

Temmuz 2018’de Tesla, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk dev-fabrikasını Çin’in Şangay kentinde inşa etmek üzere Çinli yetkililerle bir anlaşma imzaladı. Fabrika binası Ağustos 2019’da tamamlanır tamamlanmaz Tesla Model 3’ler aynı yılın ekim ayında üretilmeye başlandı.

2021’de Çin, Tesla’nın satış gelirinin yüzde 26’sını oluşturdu ve satışlarının yüzde 45’ini oluşturan ABD’den sonra Tesla için ikinci en büyük pazar oldu.

Tesla'nın Yelpazesi Neler Sunuyor?

Tesla şu anda Model 3, Model S ve Model X’i sunuyor ancak şirket Roadster, Cybertruck ve Semi modelleri için ön şiparişlerini açtı.

Tesla Araçları Nasıl Çalışıyor?

Diğer tüm elektrikli araçlar (EA) gibi Tesla araçları da şebekeden çekilen elektriği depolamak ve tekerlere hayat veren bir elektrik motorunu çalıştırmak için şarj edilebilir piller kullanır. Elektrikli otomobiller, genellikle geleneksel yakıtlı motorlardan daha hızlı hızlandıkları için daha keskin ve temiz bir sürüş deneyimi sunarlar.

Birden fazla EA türü vardır: Tamamen-elektrikli araçlar çalışmak için yalnızca elektrik kullanırlar. Hibrit araçlar ise bataryayı doldurmak için dizel veya benzin alternatiflerinden yararlanır.

Fişli elektrikli araçlar sadece elektrik kullanır ve tüm enerjilerini şebekeden çekilen şarjla alır. Bu tür bir araç, benzin veya dizel kullanmadığından dolayı tipik otomobiller gibi kirlilik yaymaz — ancak şu da bir gerçek ki elektriğin kendisi yenilenemeyen kaynaklardan üretildiğinden karbon emisyonuna dolaylı da olsa yol açar.

Fişli hibritler: Bu araçlar çoğunlukla elektrikle çalışır ancak pil biterse benzin veya dizele geçmenize izin veren geleneksel bir akaryakıt motoru içerir. Hibritlerle aralarındaki tek fark yalnızca akü boşalmak üzereyse motora geçmeleridir, oysa hibritler sürekli bir elektriğe bir akaryakıta geçiş yapar. Bu araçlar elektrikle çalıştırıldıkları sürece emisyon yaymazlar. 

Almalı mıyım?

Konforu son teknolojiyle harmanlayıp olağanüstü menzil ve güvenli bir şarj ağı sağlayan Tesla, başarılarıyla yeri yadsınamaz bir şöhret elde etmiştir. ABD’de satılan her üç elektrikli otomobilden yaklaşık ikisini oluşturuyor ve yıllar geçtikçe öncekinden üstün daha fazla elektrikli araç piyasaya çıkarıyor. Neden bir tane alasınız ki?

Tesla denince akla teknoloji gelir. Konforlu koltuğuna oturduğunuzda gözünüze çarpacak ilk şey gösterge panosundaki devasa dokunmatik ekran olur. Aslına bakarsanız araç, her şeyin bu ekran vasıtasıyla çalıştırılabilecek şekilde tasarlandı. HVAC bilgi-eğlence sistemini çalıştırabilir, internette gezinebilir veya tercih ettiğiniz müzik ve televizyon programlarını bu ekrandan yayınlayabilirsiniz. 

Düğmeye tövbe etmiş iç tasarımı Tesla’ya şık bir görünüm kazandırıyor. Dahası pencereler, korna, vale modu, kilit ve araç takibi gibi birçok özellik akıllı telefonunuzdan yönetilebilir.

Yeni Tesla’larda artık oto-pilotlar da var – “direksiyon başındaki güvenliği ve konforu üst düzeye taşıyan gelişmiş bir sürücü yardım sistemi.” diye bahsediliyor. Sistem, sürücüler için genel iş yükünü azaltmayı amaçlıyor. Otomatik pilot kendi kendine sürüş özelliği yüklü halde gelebilir ancak kendi kendine sürüş özelliğini kullanmak şu anda birçok ülkede yasa dışıdır. En azından şimdilik okuyucularımıza ellerini her daim direksiyonda tutmalarını ve kontrolü bir an olsun yitirmemelerini tavsiye ederiz. 

https://www.tesla.com

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com