Anasayfa » AEHRA ™ SUV, Otomotiv Tasarımında Çıtayı Kendi Belirliyor

AEHRA ™ SUV, Otomotiv Tasarımında Çıtayı Kendi Belirliyor

by mobilitehaber

Yeni kurulan premium elektrikli otomotiv markası AEHRA, ilk modeli olan bir SUV’un dış tasarım lansmanını yaptı.

Küresel medyaya AEHRA’nın merkezi Milano’da sunulan SUV, tüm bildiklerimizi unutturacak kadar marjinal tasarımıyla adeta devrim yaratıyor. Son teknoloji EA (elektrikli araç) transmisyonu sayesinde tasarım yönünde yeni ufuklara yelken açan AEHRA SUV, önümüze emsali olmayan fütüristik bir bakış açısı sunuyor.

3 metrelik uzun bir aks aralığına, sınırları zorlayan alçak ön tampona ve küt biçimde kesilmiş gibi görünen kısacık bir buruna sahip olan AEHRA SUV, piyasadaki diğer araçlardan son derece farklı bir tasarım sunuyor. Alt havalandırma deliklerinin dış kenarlarını vurgulayan LED şeritler, çarpıcı, dar ve uzun farlar ile kol kola verince benzersiz bir görsel imza oluşturuyor, bu sayede karanlık saatlerde tüm gözleri üzerine çekiyor.

 

 

Suv’un her bir unsuru hem AEHRA’nın klasik İtalyan tasarım saflığına sadık kalıyor, hem de küresel otomotiv pazarındaki yükselme kararlılığını gözler önüne seriyor. Bu kararlılığı en göze sokan detay ise ilk bakışta dingince akan bir nehir yatağını anımsatan cam işçiliği. Ön camdan tavana, oradan da arka cama adeta tek parçaymış gibi görünen camlar, zarifliğiyle öne çıkıyor. Böcek kanatları gibi üste açılan kapıları da es geçmemek lazım. Olağanüstü geniş kabininin yanına açılır tavanı da ekleyince optimum giriş ve çıkış kolaylığı sağlıyor. NBA’de oynayan dört oyuncuyu konfordan ödün vermeden içinde barındırabilen bu özellikler normalde yalnızca süper otomobillerde görülebilen detaylardır.

AEHRA Baş Tasarım Sorumlusu Filippo Perini diyor ki:

AEHRA SUV’u tasarlarken diğer tüm otomobil üreticilerin içinde kısılıp kaldığı muhafazakar yaklaşımlardan kaçındık. Aksine son derece cesur bir yaklaşım benimsedik. Ayrıca AEHRA’da bulunan bu zihniyet sadece araçlarımızın tasarımını değil; mühendislik, iç mekan düzeni, kullandığımız son teknoloji sürdürülebilir malzemeler ve müşteri memnuniyetini de kapsıyor.

SUV için otomotiv endüstrisinin belirlediği geleneksel standartların çok ötesine geçen, stil ve konforda yeni kriterler belirleyen bir araç yarattık. Geçmişte İtalya’da yaygın olarak kullanılmasına rağmen artık süper otomobillerin tekelinde olan tek gövdeli bir yapı kullandık. Suv’un tasarımında, sürüş özelliklerinde ve verimliliğinde merkezi bir rol oynayan aerodinamiğe de radikal dokunuşlarda bulunduk.

 

 

Perini ve ekibi, rüzgar tünellerinde elde edilenlere eşit ve bazı açılardan daha yüksek bir kesinliğe sahip olan son teknoloji CFD’yi (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) kullanarak, olağanüstü aerodinamik verimlilik sağlayan çığır açıcı bir akış gövdesi üretti. Bu yaklaşım sırasında edinilen bilgiler, aerodinamik sürtünmeyi azaltma, soğutma ve akü termal yönetimi için optimum standartları belirlemek üzere SUV’un ön ve arka tasarımında uygulandı.

AEHRA, sportif bir sürüşün heyecanı ile vaadini veren ve aynı zamanda aktif güvenliği artıran, önde ve arkada bulunan hareketli unsurlarla yenilikçi bir aerodinamik çözüm üretmiştir. Bu çözümler aynı zamanda akülerin sürtünme katsayısını ve termal yönetimini optimize ederken otomobilin menzilini de arttırmakta.

Sadece son birkaç yılda piyasaya çıkan dövme karbon fiber teknolojileri de dahil olmak üzere ultra gelişmiş, son derece hafif, son derece sürdürülebilir kompozit malzemelerin tüm potansiyelini kullanmak aracın verimliliğini daha da arttıran detaylardan biri.

AEHRA’nın Kurucusu ve CEO’su Hazim Nada şöyle bir yorumda bulunuyor:

AEHRA SUV, son teknoloji sürdürülebilir malzemeler, ultra gelişmiş EA teknolojisi, akıllı üretim teknolojileri ve saf İtalyan tasarımının radikal kombinasyonu sayesinde şirket tarihimize adını altın harflerle kazıyacak. Son derece konforlu, güzel dengelenmiş ve zarif SUV’umuz, yeni bir EA stili ve adeta bir rönesans dönemi başlatıyor. AEHRA’nın 2025’te her iki sofistike aracının da küresel pazarlara açılmasına yönelik stratejik yolculuğunda bir sonraki kilometre taşı başarıyla atıldı.

Daha fazla bilgi için resmi sitelerini ziyaret edebilirsiniz. www.AEHRA.com

 

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com