Anasayfa » ABD, Çinli elektrikli araçların veri toplamasına karşı soruşturma başlattı.

ABD, Çinli elektrikli araçların veri toplamasına karşı soruşturma başlattı.

by mobilitehaber

ABD hükümeti, potansiyel güvenlik riskleri nedeniyle Çin arabalarını inceleyen bir soruşturma başlatıyor. Beyaz Saray’a göre mesele, araçların hassas verileri toplayıp Çin’e iletip iletmediği.

Soruşturma şu anda açık ve ABD yetkilileri Çin’den araç ithalatının ulusal güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını belirleyecek. Beyaz Saray, bunun araç bağlantısıyla ilgili endişeler nedeniyle kısıtlamalara yol açabileceğini açıkladı.

ABD, özellikle soruşturmayı, araçların “sürücüleri ve yolcuları hakkında büyük miktarda hassas veri toplama (ve) ABD altyapısı hakkında ayrıntılı bilgileri kaydetmek için kameralarını ve sensörlerini düzenli olarak kullanma” eğilimi nedeniyle rasyonelleştirdi.

Başkan Joe Biden yaptığı açıklamada, “Çin’in politikaları pazarımızı araçlarıyla doldurabilir ve ulusal güvenliğimiz için risk oluşturabilir” dedi. “Benim gözetimimde bunun olmasına izin vermeyeceğim.” İfadeler ilginç çünkü Beyaz Saray’ın Çin elektrikli araçlarını ekonomik bir tehdit mi yoksa siyasi bir tehdit olarak mı gördüğü belli değil.

Üyeleri arasında General Motors, Toyota ve Volkswagen’in de yer aldığı Alliance for Automotive Innovation lobi grubu, Ticaret Bakanlığı’ndan “herhangi bir eylemin kapsamını belirlemek için otomotiv endüstrisi ile yakın işbirliği içinde çalışmasını” talep etti. Şirketler ABD’nin “ABD’nin ekonomik ve ulusal güvenliğine yönelik aşırı risk” oluşturan sorunlarla mücadelesini desteklediğinden, ancak hükümetin “gelişmiş ülkeler üzerinde kısa vadede istenmeyen etkiler yaratabilecek” herhangi bir şeye müdahale etmesini istemedikleri için bu biraz çelişkili.
BYD, Meksika’da bir elektrikli araç fabrikası kurmayı düşündüğü için bu durum yakında değişebilir ancak şirket, Güney Amerika pazarlarında da oldukça aktif . Brezilya’da bir şarj ağı kuruyor ve Seal elektrikli sedanını Meksika’da Aralık ayında tanıttı.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning de soruşturmaya yanıt verdi: “Çin, ABD’yi piyasa ekonomisi yasalarına ve adil rekabet ilkelerine saygı duymaya, ulusal güvenlik kavramını aşırı genişletmeye son vermeye ve Çin’e yönelik ayrımcı baskıyı durdurmaya çağırıyor.” Şirketler ve açık, adil ve ayrımcı olmayan bir iş ortamını destekleyin.

Avrupa’da Çinli üreticilerin “fiyat indirimi” yapıp yapmadığına ilişkin bir soruşturma Ocak ayında başlatılmıştı . İlginçtir ki, Alman üreticiler birkaç gün sonra Çin’de iş hayatına atılmak istediğinde bu ayrım gündeme gelmemişti . Dahası, AB’nin muhafazakar kanadı planlanan İYM yasağını 2035’te kaldırmak isterken , Çin elektrikli araçları kıtadaki tek uygun fiyatlı seçenek olabilir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com