Anasayfa » Apple, Elektrikli Otomobil Projesini İptal Etti.

Apple, Elektrikli Otomobil Projesini İptal Etti.

by mobilitehaber

Konu hakkında bilgisi olan kaynaklara göre Apple Inc., elektrikli otomobil üretmeye yönelik on yıldır süren çabalarını iptal ederek, şirket tarihindeki en iddialı projelerden birinden vazgeçiyor.

Duyuru kamuya açık olmadığı için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, Apple’ın bu açıklamayı Salı günü kendi bünyesinde yaptığını ve projede çalışan yaklaşık 2.000 çalışanı şaşırttığını söyledi. Kaynaklara göre karar, Operasyonlardan Sorumlu Başkan Jeff Williams ve çalışmadan sorumlu başkan yardımcısı Kevin Lynch tarafından paylaşıldı. 

İki yönetici, çalışanlara projenin sona ermeye başlayacağını ve Özel Projeler Grubu veya SPG olarak bilinen araç ekibindeki birçok çalışanın yönetici John Giannandrea yönetimindeki yapay zeka bölümüne kaydırılacağını söyledi. Bu çalışanlar, şirket için giderek daha önemli bir öncelik haline gelen üretken yapay zeka projelerine odaklanacak.

Apple otomobil ekibinde ayrıca yüzlerce donanım mühendisi ve araç tasarımcısı bulunuyor. Diğer Apple ekiplerindeki işlere başvurabilmeleri mümkün. İşten çıkarmalar olacak ama kaç kişi olacağı belli değil.

Merkezi Cupertino, California’da bulunan Apple yorum yapmaktan kaçındı.

Bu hamle, Salı günü Bloomberg’in haberi yayınlamasının ardından Apple hisselerinin yükselişe geçmesine neden olan yatırımcılar için bir rahatlama oldu. New York kapanışında hisse senedi yaklaşık %1 artışla 182,63 dolara yükseldi.

Tesla Inc.’in başkanı Elon Musk da bu hareketi kutladı. X sosyal medya sitesinde selamlama emojisi ve sigara içeren bir gönderi paylaştı.

Nihayetinde projeyi sonlandırma kararı şirket için bir bomba etkisi yarattı ve Apple’ı yepyeni bir sektöre taşıyacak olan Project Titan adlı milyarlarca dolarlık çabayı sona erdirdi. Teknoloji devi, 2014 civarında bir araba üzerinde çalışmaya başladı ve gözünü limuzine benzer bir iç mekana ve sesli yönlendirmeli navigasyona sahip, tamamen otonom bir elektrikli araca dikti. 

Ancak proje, Apple’ın ekibin liderliğini ve stratejisini birkaç kez değiştirmesiyle neredeyse başından beri zorlandı. Lynch ve Williams, birkaç yıl önce şu anda Ford Motor Co.’da üst düzey yönetici olan Doug Field’ın ayrılmasının ardından bu girişimin sorumluluğunu üstlendiler. 

Apple’ın bir araba üretmesine hâlâ yıllar vardı ve birçok farklı tasarım üzerinde kafa yoruyordu. Aracın görünümünün ötesinde, otonom sürüş teknolojisini kırmak büyük bir zorluktu. Apple, 2017’den bu yana sistemini Lexus SUV dış cephesini kullanarak yol testine tabi tutuyor ve düzinelerce aracı ABD’deki yollarda gezdiriyordu. Şirket ayrıca Phoenix’te bir zamanlar Chrysler’e ait olan devasa bir pistte daha gizli bileşenleri de test etti.

Sonuçta Apple elektrikli araçlara yönelik soğuyan bir pazarla karşı karşıyaydı. Yüksek fiyatlar ve şarj altyapısı eksikliğinin ana akım alıcıları tamamen elektrikli araçlara geçmekten caydırmasının ardından son aylarda satış büyümesi ivme kaybetti. General Motors Co. ve Ford, zayıf EV talebi ve üretim darboğazlarıyla karşı karşıya kaldıktan sonra daha fazla hibrit araç üretmeye yöneliyor ve sektördeki otomobil üreticileri akülü elektrikli otomobil fiyatlarını, üretim hedeflerini ve kar tahminlerini düşürüyor.

ABD’deki EV devriminin öncüsü Tesla bile bu yıl genişleme oranının “belirgin derecede düşük” olacağı konusunda uyardı. UBS AG’nin tahminine göre yurt içi elektrikli araç satışlarındaki büyüme, 2023’teki tahmini %47’lik büyüme oranından bu yıl %11’e yavaşlayacak.

Kaynaklara göre Apple’ın en üst düzey yöneticileri kararı son haftalarda kesinleştirdi. Bu, Bloomberg News’in projenin bir başarı ya da kırılma noktasına ulaştığını bildirmesinden sadece bir ay sonra geldi. Şirket içinde tartışılan en son yaklaşım, bir otomobilin piyasaya sürülmesinin 2028 yılına kadar ertelenmesi ve otonom sürüş özelliklerinin Seviye 4’ten Seviye 2+ teknolojisine düşürülmesiydi. Apple’ın, Aston Martin, Lamborghini, BMW ve Porsche tasarımcıları da dahil olmak üzere otomobil endüstrisinden proje üzerinde çalışan çalışanları vardı.

Yeni düzenlemeye göre Lynch, Giannandrea’ya rapor verecek. Daha önce Apple Watch’un yazılım mühendisliğini de denetleyen Williams’a rapor vermişti.

Apple bir zamanlar direksiyonu ve pedalları olmayan bir araba yaratmayı düşünüyordu ancak bu fikri daha önce rafa kaldırdı. Şirket ayrıca sürücünün görevini üstlenebilecek bir uzaktan komuta merkezi üzerinde çalışmaya da zaman ayırdı. 

Son zamanlarda Apple, arabanın fiyatının 100.000 dolar civarında olacağını hayal etmişti. Ancak yöneticiler, aracın Apple’ın ürünlerinde genellikle sahip olduğu kar marjlarını sağlayabilmesinden endişe duyuyordu. Şirketin yönetim kurulu aynı zamanda hiçbir zaman gün ışığına çıkmayabilecek bir projeye yılda yüz milyonlarca dolar harcamaya devam etmekten de endişeliydi.

Apple diğer alanlara yoğun yatırım yapmaya devam ediyor. Şirket, son beş yılda toplam araştırma ve geliştirmeye 113 milyar dolar harcadı ve yıllık ortalama büyüme oranı yaklaşık %16 oldu. Şirket ayrıca yakın zamanda neredeyse on yıldır ilk yeni ürün kategorisi olan Vision Pro kulaklığını piyasaya sürdü ve bu işi kurdu.

Şimdiye kadar Apple’ın otomotiv endüstrisine yaptığı en büyük hamle, sürücülerin haritalar ve Siri gibi iPhone özelliklerine erişmesine olanak tanıyan CarPlay yazılımıydı. Araç kontrolleri ve eğlence sistemleriyle daha derinlemesine entegre olacak şekilde yeniden tasarlanıyor. Apple, otomobil üreticileriyle rekabet etmeyerek bu yazılımı güçlendirebilir ve daha fazla modele yayılmasına yardımcı olabilir.

Bloomberg Intelligence analistleri Anurag Rana ve Andrew Girard bir notta, sonuçta yapay zekaya odaklanmanın daha iyi bir seçim olabileceğini söyledi. “Apple’ın elektrikli arabaları bırakıp kaynakları üretken yapay zekaya kaydırma kararının, yapay zeka gelir akışlarının arabalara kıyasla uzun vadeli kârlılık potansiyeli göz önüne alındığında, iyi bir stratejik hamle olduğuna inanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com