Anasayfa » Yardım Kuruluşu, E-Bisiklet ve E-Scooterlar İçin Universal Şarj Cihazlarının Yasaklanmasını İstiyor

Yardım Kuruluşu, E-Bisiklet ve E-Scooterlar İçin Universal Şarj Cihazlarının Yasaklanmasını İstiyor

by mobilitehaber

İngiliz yardım kuruluşu Electrical Safety First, e-bisiklet ve e-scooter pilleri için universal şarj cihazlarının yasaklanması gerektiği yönünde çağrıda bulunuyor. Bu çağrı, yangın riskleri nedeniyle yapılmaktadır.

Bu tür şarj cihazları, farklı türde şarj bağlantı noktalarına uyum sağlamak amacıyla birden fazla konnektörle birlikte sunulmaktadır. Ancak, şarj cihazının voltajı pilin voltajıyla uyumlu olmayabilir. Bu durum, hücrelere zarar verebileceği ve kendiliğinden ısınan bir kimyasal reaksiyon olan termal kaçak sürecini riske atabileceği anlamına gelir.

Bu konuda yapılan bir ankete göre, araç sahiplerinin %43’ü araçlarına güç sağlamak için ikinci bir pazar sonrası şarj cihazı kullandığını belirtti. Ancak, üçte birinden fazlasının bu cihazların uyumlu olmadığını bildiği, beşte birinin ise bu konuda bilgi sahibi olmadığı görüldü.

Electrical Safety First’te Ürün Güvenliği Mühendisi Giuseppe Capanna, Zag Daily’e verdiği demeçte,

“Araştırmalarımız, yasaklanmasını önerdiğimiz birkaç universal şarj cihazı örneğini ortaya koydu. E-bisiklet ve e-scooter sahipleri için bu universal şarj cihazları, aşırı şarj nedeniyle pilin istemeden onarılamaz zarar görmesine neden olabileceği için özel bir risk oluşturuyor” dedi.

Hayır kurumu, bu cihazları kullanan e-bisiklet ve e-scooter sahiplerini cihazlarıyla uyumlu bir şarj cihazı kullanıp kullanmadıklarını kontrol etmeye çağırıyor. Ayrıca, birçok mikromobilite sahibinin cihazlarını kaçış yollarından ödün veren yerlerde şarj ettiği de tespit edilmiştir. Ankete katılanların %44’ü, cihazlarını mülklerinin koridor veya merdiven gibi ortak kullanılan bir alanında şarj ettiklerini belirtti.

Elektrik Güvenliği konusunda faaliyet gösteren bu kuruluş, konunun hükümet ve ilgili kurumlarla paylaşılmasının yanı sıra Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi ile Ticaret ve Ticaret Bakanlığı ile de işbirliği yapmayı planlamaktadır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com