Anasayfa » Volvo EX60, 2025’te piyasaya çıkacak

Volvo EX60, 2025’te piyasaya çıkacak

by mobilitehaber

Volvo EX60 , Volvo’nun dördüncü elektrikli SUV’u olacak ve Volvo XC60’ın halefi olacak. Şu anda Tesla Model Y’nin hakim olduğu rekabetçi bir segmente ait olacak.
Volvo EX60 , yalnızca Tesla Model Y ile değil aynı zamanda Mercedes EQC , Audi Q6 e-tron , yeni nesil BMW iX3 ve Genesis Electrified GV70 ile de rekabet edecek .

Volvo Cars, küçük, kompakt ve büyük SUV segmentlerinde elektrikli SUV’ler sunuyor ancak dünya çapında en çok talep gören segmentlerden biri olan orta segmentte hâlâ bir elektrikli çözümü mevcut değil. Yeni AutoExpress raporuna göre şirket, elektrikli SUV serisindeki bu boşluğu 2025 yılında ilk Volvo EX60 ile dolduracak . EX60, dünya çapında en çok satan Volvo modeli olan XC60’ın varisi olacak (2023 satış hacmi: 228.646 adet).

Volvo Cars’ın XC60’ı tamamen elektrikli orta boy bir SUV ile değiştirmeyi planlaması yeni bir gelişme değil aslında. Şirket, Haziran 2021’de Northvolt ile EV pilleri için ortak girişim kurma niyetini yaptığı duyuruda doğruladı.

Yeni Otomobil Programları ve Strateji Başkanı Erik Severinson’un “Volvo tarafından geliştirilen [EV] platformunun evrimi” olarak adlandırdığı, özellikle de yedi koltuklu EX90‘da kullanılan platformun üzerinde yer alacak.

Volvo Cars, elektrikli araçlara yönelik yeni bir platformun geliştirilmesini desteklemek amacıyla Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) 420 milyon Euro kredi aldı ancak bunu EX60’ın platformunu finanse etmek için kullanıp kullanmayacağını açıklamadı. EX90’dan farklı olarak EX60, “gelişmiş enerji yoğunluğuna” ve daha iyi yapısal sağlamlık sayesinde “mükemmel sürüş kabiliyetine” yol açan yapısal bir akü paketine sahip olacak. Rapora göre EX60, 400 mil (644 km) menzile sahip olabilir.

EX60 ve EX90 arasındaki diğer bir fark, henüz onaylanmamış olsa da, yakında çıkacak olan EV’nin pil takımının 800 voltta çalışması, yani EX90’ın pil takımının voltajının iki katı olması ve bunun daha hızlı şarj ve tutarlı yüksek performans sağlaması olabilir. Daha yüksek çalışma voltajı, kabloların kurulum alanı için daha az ağırlık ve alan gerektirmesine de neden olabilir.

Yapısal akü paketinin yanı sıra megacasting, Volvo Cars’ın EX60’ın gövdesini sağlamlaştırmasına yardımcı olacak. Şirket, bu modelin arka kısmında mega döküm alüminyum zemin kullanmayı planlıyor. Yeni mega dökümlü arka zemin, geleneksel zemine kıyasla ağırlıktan %15-20 tasarruf edilmesine yardımcı olacak. Daha iyi bir önyükleme kapasitesine de yol açabilir.


İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com