Anasayfa » Volvo’nun Yeni Sürdürülebilirlik Hedefleri

Volvo’nun Yeni Sürdürülebilirlik Hedefleri

by mobilitehaber

Volvo Cars, 2030 ve 2040 için yeni ve iddialı hedefler belirleyerek sürdürülebilirlik stratejisini genişletiyor. Şirket aynı zamanda biyolojik çeşitliliğe olan odağını da artırıyor ve 2025 yılına kadar borcunun yüzde 100’ünün Yeşil Finansman Çerçevesine bağlanmasını hedefliyor.

Volvo Cars CEO’su Jim Rowan, “İklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçmek tartışılamaz ve tamamen elektriğe geçmek öncü yolculuğumuzda önemli bir adım”“Değer zincirimiz boyunca emisyonları daha da azaltmak için ilerledikçe, daha fazlasını yapma, biyoçeşitlilik ayak izimizi ele alma ve insanların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olma sorumluluğumuz var. Güncellenmiş stratejimiz tam da bunu yapmamıza yardımcı olmak için tasarlandı.”

Volvo Cars’ın 2030’a yönelik yeni sürdürülebilirlik hedefleri

  1. Araç başına CO2 emisyonunu yüzde 75 oranında azaltmak (2018 seviyelerine kıyasla)
  2. Operasyonlarında ortalama araç başına enerji kullanımını yüzde 40 oranında azaltmak (2018 seviyelerine kıyasla)
  3. Yeni araba modellerinde en az yüzde 35 oranında geri dönüştürülmüş içerik bulunurken, filosu genelinde ortalama yüzde 30 oranında geri dönüştürülmüş içeriğe ulaşmak
  4. Operasyonlarında su kullanımını araç başına ortalama yüzde 50 oranında azaltmak (2018 seviyelerine kıyasla)
  5. Faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların en az yüzde 99’u yeniden kullanılacak veya geri dönüştürülecek

Sürdürülebilirlik stratejisinin 2019’da yayınlanmasından bu yana Volvo Cars, iklim eylem hedeflerine yönelik ilerleme kaydetti. Örneğin, şirket operasyonlarının artık yüzde 69’u, 2019’daki yüzde 55’e kıyasla, iklime zarar vermeyen enerjiyle çalışıyor ve 2019’daki yüzde 80’e kıyasla artık küresel olarak üretim tesislerinde yüzde 100 iklime zarar vermeyen elektrik kullanılıyor. Volvo Cars, 2018’den bu yana araç başına CO 2 emisyonunu yüzde 19 oranında azalttı .

2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu

Volvo Cars’ın hedefi, 2040 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmaktır. Bu, 2040 yılına kadar iklim açısından nötr olma yönündeki önceki hedeflerini genişletiyor ve şirketin karbon giderme işlemlerini yalnızca kaçınılmaz emisyonları azaltmak için kullanma niyetini netleştiriyor . Şirketin birinci önceliği, karbon gidermeye geçmeden önce gerçek emisyonları azaltmak olmaya devam ediyor ve tedarikçilerini de aynı şeyi yapmaya teşvik ediyor.

Bu, finansın sürdürülebilir kalkınmayı ilerletmede kritik bir rol oynadığı gerçeği dikkate alınarak, 2025 yılına kadar yüzde 100 yeşil borçlanma veya varlıkların sürdürülebilirlikle bağlantılı finansmanını sağlama hedefiyle desteklenecek.

2030, şirket için bir dönüm noktası yılıdır. O zamana kadar tamamen elektrikli bir otomobil şirketi olmayı planlıyor ve aynı zamanda otomobil başına CO2 emisyonlarını 2018 temeline kıyasla yüzde 75 oranında azaltmayı hedefliyor . Şirket, yalnızca tamamen elektrikli otomobillerin satılması ve hem tedarik zincirinde hem de operasyonlarda emisyonların yüzde 30 oranında azaltılması yoluyla CO2 azaltma hedeflerini karşılama yolunda ilerleyeceğine inanıyor .

2040 yılına kadar döngüsel bir işletme haline gelmek için çalışmak

Volvo Cars’ta döngüsel ekonomiyi benimsemek 2019’dan beri odak noktası. Geri dönüştürülmüş malzeme, yeni Volvo otomobillerinde halihazırda her zamankinden daha büyük oranda malzeme içeriyor. Örneğin, Volvo EX30’daki tüm alüminyumun yaklaşık yüzde 25’i geri dönüştürülürken, otomobildeki tüm çelik ve plastiğin yaklaşık yüzde 17’si de geri dönüştürülmüş kaynaklardan geliyor.

Volvo Cars, 2030 yılına kadar filosunun genelinde ortalama yüzde 30 oranında geri dönüştürülmüş içerik kullanmayı ve 2030’dan itibaren piyasaya sürülen yeni otomobil modellerinde ise en az yüzde 35 oranında geri dönüştürülmüş içerik kullanmayı hedefliyor. Şirket ayrıca, 2022’de küresel üretim atıklarının yüzde 94’ünün geri dönüştürülmesine kıyasla, 2030 yılına kadar tüm atıklarının yüzde 99’unun yeniden kullanılmasını veya geri dönüştürülmesini sağlamaya çalışıyor.

Net pozitif olmaya ve doğaya pozitif bir geleceğe katkıda bulunmaya çabalayan

Volvo Cars, biyoçeşitlilik üzerindeki etkisine yönelik eksiksiz bir değer zinciri yaklaşımının benimsenmesi gerektiğine inanıyor. Etkiyi azaltacak önlemlerin yanı sıra onarıcı eylemleri de sürdürecek.

Volvo Cars’ın eylemlerinin biyolojik çeşitliliği nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak için şirket, ReCiPe modelini kullanarak yıllık biyolojik çeşitlilik ayak izini tahmin etmek amacıyla 2021’in üretim ve satış verilerini kullanarak bir etki değerlendirmesi gerçekleştirdi. Bulguları bir temel olarak kullanan Volvo Cars, artık değer zincirinde net pozitif olmaya ve doğaya pozitif bir geleceğe katkıda bulunmaya çalışmak için uzun vadeli bir hedef belirliyor.

Değer zincirinin içinde ve ötesinde insanların hayatlarının korunmasına yardımcı olun

Volvo Cars, toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmak istiyor. Örneğin şirket, yaralanma oranına (LTCR) odaklanarak insanları korumaya yardımcı olacak adımlar attı. Mevcut yaralanma oranı (LTCR) 0,07 olup, sektör lideri bir çalışmadır, ancak hedef, işyerinde yaralanma oranını 2030 yılına kadar 0,02’ye daha da düşürmektir. Volvo Cars, değer zinciri boyunca insan haklarını risk yoluyla korumaya yardımcı olmak için de çok çalışıyor. İnsan hakları risklerinin izlenmesi, tanımlanması, değerlendirilmesi ve ele alınmasına yönelik durum tespiti süreçleri.

Volvo Cars, benzer düşüncelere sahip ortaklarıyla birlikte önümüzdeki yıl insanları ve gezegeni korumaya yardımcı olmayı amaçlayan yeni sosyal ve çevresel girişimleri açıklamayı sabırsızlıkla bekliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com