Anasayfa » Tesla’ya karşı dondurucu soğuklar

Tesla’ya karşı dondurucu soğuklar

Tesla, resmi YouTube hesaplarında yayınladığı bir videoya göre Amerikan EA markasının düşük sıcaklıklara, buzlu yollara ve şiddetli rüzgarlara karşı ne tür performans sergilediğini görmek için modellerini dondurucu soğukta test etti.

by mobilitehaber

Yukarıda gömülü olan videoda, bir Model Y ve Model X‘in Norveç’in buz tutmuş bölgelerinde, Kuzey Kutup Dairesi’nden sadece birkaç mil uzakta teste tabi tutulduğunu görüyoruz. Görünüşe göre ünlü şirketin mühendisleri yeni oyuncaklarını denemek istiyor.

Videonun da bir noktasında görüldüğü bile bile aracın stop lambasını aşırı soğuğa maruz bırakıyorlar. Soğukta sıkıntı çıkarabilen bu parça hakkında çözüm üretmek, bu testin ana odaklarından biriydi.

Elbet ki bu test dört tarafı kapalı bir atölye içinde de gerçekleştirilebilirdi. Ancak mühendislerden birinin dediği gibi, bu gerçeği yansıtmayabilirdi.

Videonun bir bölümünde de muhtemelen soğuktan çatlayıp çatlamadıklarını görmek için ön cam silecek sıvısı hortumları kontrol ediliyor.

Sıcaklıklar bu bölgede -30C’ye kadar düşebiliyor, bu nedenle eğer EA’lar burada soğuğa göğüs gerebilirse dünyanın geri kalan her yerinde de gerebilir demektir.

Videodaki saha kalite mühendislerinden biri olan Andreas şunu söylüyor:

Buranın tipik bir günü bir EA için çok zorlayıcıdır, çünkü hem aşırı soğuk var hem de sıcaklık değişimi ani ve sürekli. Böylece, yalnızca birkaç hafta içinde tam bir kışı simüle ederek arabayı gerçekten strese sokabildik.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com